Průměrná nominální mzda v prvním čtvrtletí letošního roku vyskočila meziročně o 7,4 % (v reálném vyjádření díky deflaci, tedy díky padajícím spotřebitelským cenám, dokonce o 7,8 %). To je překvapivé, neboť obecně se oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku čekalo zpomalení růstu mezd. Česká ekonomika nepamatuje tak výrazné zvýšení průměrné reálné mzdy za řadu let, přesněji řečeno od roku 1996.

Důvodem mzdové akcelerace je vývoj mezd ve veřejném sektoru (vzdělávání, zdravotnictví, veřejná správa a obrana), kde nominální mzdy rostly v rozmezí 12 % až 16,7 %. V průměru se nominální mzda v nepodnikatelské sféře zvýšila meziročně o 14,5 %. Hlavním důvodem tohoto neobvykle silného růstu bylo zvýšení tarifní mzdy již od ledna. V roce 2002 se mzdy zvyšovaly až od 1. března. Lze čekat, že růst průměrných mezd od druhého kvartálu letošního roku ve veřejném sektoru zpomalí.

Méně divoký obraz naskýtá vývoj mezd v podnikatelské sektoru, kde nominální mzdy narostly o 5,8 %. Ve zpracovatelském průmyslu (tj. v klíčovém exportním odvětví) rostla nominální mzda tempem 5,4 %.

Důležité je, že jestliže ekonomika jako celek si mzdově žila v prvním čtvrtletí "nad poměry" - tj. růst mezd byl nepochybně značně vyšší než produktivita práce -, tak v exportně klíčovém odvětví (průmysl) byla produktivita práce vyšší než růst mezd. Podle stávajících údajů produktivita ve zpracovatelském průmyslu vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 9,2 %: růst mezd neohrozil exportní konkurenceschopnost průmyslových výrobců.

Jak hledět na mzdový vývoj z pohledu inflace? Růst mezd za první tři měsíce roku je velmi silný. Lze doufat, že v dalších čtvrtletích dojde ke zpomalení růstu, zejména v nepodnikatelském sektoru. Nicméně z pohledu inflace můžeme být rádi za kombinaci levných cen potravin, v průměru levných cen pohonných hmot a silné koruny (vůči dolaru): tyto faktory, spolu s absencí výrazných cenových deregulací, dostaly inflaci v prvním čtvrtletí na rekordně nízkou úroveň. Vývoj mezd ovšem na seznam protiinflačně působících faktorů rozhodně zařadit nemůžeme.

RADOMÍR JÁČ, Commerzbank Capital Markets (Eastern Europe)

59_E23_59 ()

Související