Průměrná prodejní cena benzinu Natural 95 překročila 24,80 Kč za litr, když v průběhu čtyř dní vzrostla zhruba o 80 haléřů. Prodejci zdůvodnili zdražení pohonných hmot růstem cen ropy na světových trzích, kvůli němuž údajně přestávalo být jejich podnikání ziskové. Dosud držela podle prodejců ceny nízko hlavně silná konkurence na trhu. Cena ropy Brent se zvýšila za poslední tři týdny zhruba o 1,5 dolaru, koncem minulého týden ale o tři čtvrtě dolaru klesla.

Ačkoliv teoreticky by uložení rekordní pokuty Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže několika distributorům benzinu za slaďování cen mohlo vést k rozbití kartelových dohod o cenách, a tedy následně k zlevnění benzinu alespoň u některých distributorů, v realitě to není příliš pravděpodobné. Narůstající ceny ropy na světových trzích totiž budou pro jednotlivé distributory dostatečným argumentem před odběrateli pro to, aby ceny postupně dále zvedali, a to navzdory tomu, že jejich nyní dostatečné marže by mohly umožnit držet ceny beze změn i při mírném nárůstu cen ropy.

Očekáváme, že ceny ropy budou pokračovat v růstu s tím, jak se bude blížit topná sezona na severní polokouli a bude hrozit konflikt na Blízkém a Středním východě. To bude tlačit vzhůru i meziroční index cen průmyslových výrobců. To znamená, že tento ukazatel již v červenci dosáhl pro letošek svého dna a koncem roku by se mohl přehoupnout přes nulu. Růst tohoto indexu podle nás jen předchází růstu spotřebitelské inflace.

Kurz koruny cenová statistika neovlivnila a nedokázala ji příliš oslabit ani vládní krize, když počáteční prudké oslabování skončilo ještě před dosažením psychologické úrovně 30,50 CZK/EUR. Za dlouhodobým posilováním koruny nejsou jen čiré spekulace, ale skutečný příliv investic, který si na trhu vynucuje nové a nové konverze. Politické faktory díky tomu patří v ČR stále k těm méně významným, což je dáno tím, že z pohledu zahraničních investorů není příliš podstatné, kdo je u moci, protože cílem každé pravděpodobné vlády bude asi vstup země do EU. Pokud nedojde k velmi zásadní změně na politické scéně, bude proto koruna v delším horizontu dále posilovat s tím, jak budou do země plynout nové investice. Z kratšího horizontu se však další jednorázové oslabení vyloučit nedá, protože by obav o vládu mohla využít centrální banka a korunu skrytými intervencemi dále oslabit.

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ,VLADIMÍR PIKORA, Volksbank

  graf
Související