Pro obchodníky s korunou se jako nejdůležitější jeví, zda další vláda bude nadále podporovat dohodu uzavřenou mezi předchozí vládou a ČNB. Na jejím základě mají být veškeré příjmy z privatizace deponovány na zvláštním privatizačním účtu namísto konvertování do korun na devizovém trhu. Při vypovězení smlouvy by začala koruna výrazně a skokově posilovat podobně, jako jsme toho byli svědky na počátku roku. Panovaly obavy, že v případě volebního vítězství ODS by tato smlouva mohla být vypovězena.

Volební výsledky naznačují, že pro devizový trh zůstane situace nezměněna. Z těchto důvodů se koruna pravděpodobně stabilizuje v relativně úzkém pásmu obchodování 30,30 až 30,80 CZK/EUR a v nejbližších dnech a týdnech by se z tohoto pásma měla vzdálit jen minimálně.

Úrokové sazby a dluhopisy zůstanou beze změny. Žádnou okamžitou reakci v případě úrokových sazeb stejně jako v případě koruny neočekáváme. Předpoklad, že úrokové sazby budou stabilní na stávající úrovni, znamená spíše příznivou zprávu i pro trh dluhopisů, které by krátkodobě neměly jakkoliv reagovat.

Dlouhodobý výhled. Z dlouhodobého hlediska jsou volební výsledky pro českou korunu dobré z následujících důvodů:

* výsledky se dramaticky neliší od očekávání,

* smlouva vláda-ČNB bude nadále podporována,

* vstup do EMU a konvergence k euru bude podporována,

* budou zachovány investiční pobídky.

Pokračující konvergence k EU spolu s přítokem zahraničních investic zajistí dlouhodobé stabilní posilování koruny až do okamžiku, než její kurz bude vůči euru zafixován v rámci režimu ERM. Proto doporučujeme nákup korun za eura v okamžiku, kdy kurz dosáhne zhruba 30,60 CZK/EUR. Ačkoliv nelze v rámci běžné kolísavosti kurzu vyloučit v krátkém horizontu i mírně větší oslabení, bylo by příliš rizikové spoléhat na to. Podniky by se měly na derivátovém trhu zajistit proti posilování koruny, které již nebude způsobeno spekulacemi, ale přílivem investic.

Očekáváme, že sazby na peněžním trhu (PRIBOR) zůstanou stabilní až do zimy. Z tohoto důvodu se v současné době nejeví jako výhodné zajištění proti zvyšování úrokových sazeb prostřednictvím úrokových derivátů.

To, že centrální banka nebude muset zvyšovat úrokové sazby tak rychle, jako by musela v případě uvolněnější rozpočtové politiky, je relativně dobrou zprávou pro trh dluhopisů, a zajišťuje mu stabilitu i do budoucna. Zatímco tedy pro domácí spekulativní investory nákup dluhopisů v současnosti nedoporučujeme, zahraniční investoři stále mohou na nákupu těchto dluhopisů profitovat díky kurzovému zhodnocení koruny.

V oblasti hospodářské politiky by situace po volbách neměla znamenat výraznější změny oproti předvolební situaci.

Fiskální politika bude nepatrně disciplinovanější. Určitá změna k lepšímu by mohla nastat v oblasti veřejných financí. Před volbami uplatňovala vláda ČSSD velmi uvolněnou fiskální politiku ve snaze získat dodatečné hlasy. Tento motiv nyní vymizel, a navíc bude vládní ČSSD zřejmě omezována Koalicí.

Měnová politika bude mít větší manévrovací prostor. Je sice parketou ČNB, nicméně ta se musí při jejím provádění ohlížet na stav veřejných financí. Pravděpodobné zpřísnění rozpočtové disciplíny společně s nízkou inflací otevře větší manévrovací prostor pro ČNB, která byla až dosud při provádění své monetární politiky limitována narůstajícím deficitem veřejných financí.

Investiční pobídky zůstanou beze změn. ČSSD již v minulosti touto formou lákala zahraniční kapitál a ve svém předvolebním programu vyjádřila vůli tento trend zachovat. Koalice šla ještě dále a vyslovila se pro jejich další rozšíření. Pokud by se podařilo přísun těchto investic zachovat anebo ještě zvýšit, výrazně by to podpořilo českou ekonomiku.

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ, VLADIMÍR PIKORA, Volksbank

Související