Někteří politici navrhují, aby stát či obce zavedly vyšší sazby daně z nemovitostí pro majitele, kteří vlastní více bytů nebo domů. Bude to podle vás motivovat majitele, aby nenechávali nemovitosti prázdné? Souhlasíte s tímto nápadem?

Magdalena Souček
Magdalena Souček
vedoucí partnerka EY v České republice
Náklady na bydlení jsou vysoké a zvýšení daně se velmi pravděpodobně přenese na nájemce. Lze předpokládat, že ti, kteří pořizují nemovitost jakožto investici a nejde jim o příjem z nájmu, nebudou zvýšením daně motivování svůj postoj přehodnotit.
Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Výsledek by byl zase velká NULA. Jenom právníci by se radovali. Pro majitele nemovitostí by asi nebyl problém mít každou nemovitost evidovanou na někoho jiného. Založení s.r.o. stojí 10.000,- .
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
ředitel Isolit-Bravo
Nesouhlasím,
k tomu se neuchýlili ani komunisté.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Kdo pronajímá byt, tak se neobává daně pár set nebo tisíců korun navíc (hodnota bytu roste o několik procent ročně), ale má strach, že nájemce nebude platit nájem, že ho trvá léta dostat z bytu a že kauce nestačí k pokrytí nákladů zničeného bytu.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Zajímá mě, co myslí slovem "více", kolik to tak asi je? Pravděpodobně to závisí od toho, kolik bytů mají tito sociální inženýři. Je to hloupost. Spíše by se mělo urychlit stavění nových bytů, to ba ceny srazilo níže a bydlení by bylo dostupnější.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Tento nápad patří do období reálného socialismu. Daň z nemovitosti je nespravedlivá daň, neboť nemovitosti jsou daněny 2x, protože již byly pořízeny ze zdaněných peněz. Náklady na správu jsou vysoké a výnos malý, proto by tato daň měla být zrušena.
Vít Endler
Vít Endler
spolumajitel česko-slovenského start-upu Virtooal.com
Situace na trhu s nemovitostmi se vymkla kontrole a politikové hledají rychlý recept, který jim nažene voliče do dalších voleb.
Politikové by se měli zaměřit na dlouhodobé koncepční řešení situace, kterou nikdo neřešil desítky let.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Nevím, jaký vliv toto bude mít na majtitele prázdných bytů, kteří se nechovají ekonomicky, když byty nechávají prázdné. Ale rozhodně bude motivovat pronajímatele tuto daň zohledni v nájemném.
Jan Silber
Jan Silber
zakladatel jobportálu Jobstack.it
Zásadně s tím nesouhlasím. Zakoupená nemovitost již byla zdaněna několikrát a neustále hledání možností dalšího zdanění místo optimalizace nákladů je velmi špatný přístup!
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
Vyšší daň z nemovitosti nijak motivovat majitele nemovitostí nebude. Tím může být pouze finanční výhodnost pronájmu.
A vůbec si myslím, že daň z nemovitosti je sama o sobě jakožto daň z vlastnictví nehoráznost.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Důvodů, proč jsou byty prázdné je celá řada a státu by do toho nemělo nic být. Některé majitele může zvšení daně motivovat k pronájmům, jiné ne. Každopádně je podle mě zbytečné paušálně trestat všechny, když každý může mít byt prázdný z jiné příčiny.
Související