Spojujete si daňové ráje s nekalými praktikami, nebo podle vás mají co nabídnout i poctivému podnikateli?

Spojujete si daňové ráje s nekalými praktikami, nebo podle vás mají co nabídnout i poctivému podnikateli?

Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
majitel firmy Isolit-Bravo
Ano, je to nekalé. Je to vyvedení zdanění z místa podnikání do ráje. Není to správné ani morální. Daně se mají platit tam, kde zisk vzniká. Pokud tam jsou vysoké, tak ať tam dotyční nepodnikají. Všechno povídání kolem jsou plané amorální výmluvy.
Samozřejmě, že ano. Poctiví občané a firmy by se neměli uchylovat do daňových rájů, ale platit daně v zemi, kde podnikají.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Automaticky ne, ale je pravda, že to takříkajíc "zavání". Ať už jsou ale vyhledávány kvůli vyhýbání se daním nebo anonymizaci, problém je v podnětech. Jsou zde daně vysoké? Mají podnikatelé pocit, že jejich placení nemá smysl? Panuje zde závist?
Ano, spojuji a to zejména tam, kde se příbuzné firmy ucházejí o veřejné zakázky. Stát nejenže platí do ciziny, ale ještě přichází o daně. Mají to v ruce politici. Rozhazují nesmyslně vybrané daně a neumí zadávat výběrová řízení.
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren a Fitcann, Konopne-lekarny.cz, Fitcann
Daňové ráje asi podnikatele zajímají. Nedávno jsem seděl s člověkem, který mi nabízel, že mi pomůže do jednoho z nich. Udivovalo mě, že je Čech, protože je přece divné, páchat tuto "velezradu".
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Klíčová je motivace. Proč vyhledávají firmy daňové ráje? A motivuje Česká republika plátce daní tím, že s vybranými daněmi hospodaří smysluplně, efektivně a bez populistického utrácení v honbě za voličem?
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Pokud je daňová zátěž (tak jako v ČR) na hranici únosnosti, nelze se snahám o optimalizaci divit.
Jiří Hlavatý
Jiří Hlavatý
generální ředitel a majitel textilní společnosti Juta
Pokud jde o legální činnost, tak je to věcí každého, ale žádný stát bez daní existovat nemůže a musí usilovat o to, aby přesvědčil podnikatele je platit v domovském státě a dokázal, že je umí investovat ve prospěch společnosti.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
Ale tak určitě: poctivý podnikatel ocení příjemné tropické klima, divokou a nedotčenou přírodu...
Definice poctivého podnikatele je celkem nejasná a nepochybně mnoho těch, co daňové ráje využívají, se domnívá, že poctivými podnikateli jsou.
Martin Štrupl
Martin Štrupl
generální ředitel Hamé
Automaticky ne. Jde o to, aby byl danovy system rozumny a efektivni, pak nebude vyvolavat takovou potrebu jeho obchazeni.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Jde o morálku nás všech. Pokud se u nás vybrané daně prošustrují, tak se nedivím, že mnoho lidí a firem přemýšlí, jak zisky nedanit. Pokud budou výše daně přiměřené, nevyplatí se je optimalizovat jakoukoliv cestou.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Smyslem práce a konání má být tvorba hodnot, potažmo obecného užitku. Vyvádění firem a kapitálu do daňových rájů je spekulace.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Transparentnost je v naší branži klíčová, od firmy s neprůhledným vlastnictvím bych si byt nekoupil. Jen developer, který za projekt ručí celým svým kapitálem, představuje jistotu. Jakékoliv záruky firmy z daňových rájů mohou být těžko vymahatelné.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Existence daňových rájů je odrazem vysokého zdanění příjmů jinde. Daně by se mělo "vyplatit" platit. Využívání daňových rájů pro praní špinavých peněz, podvody a korupcí musí být potíráno. Absurdní je, pokud tam sídlí české zdravotnické zařízení.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Na optimalizaci daní nic nekalého není. Na podvodech je nekalého vše. To ale nesouvisí s možností, že se někde danit peníze nemusí.
Především je třeba si položit otázku, proč jsou daně v nedaňových rájích tak vysoké, že stojí za to daňové ráje vyhledávat.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Obě skupiny si najdou své. Nejhorší je, že někdo i fandí firmám, když vyvádí daně z republiky (zažili jsme u našeho konkurenta). Pokud lidé budou považovat daně za trest, tak se moc nepohneme. Musíme být ochotni je platit a vyžadovat kvalitní služby.
Související