Na pražskou burzu vstoupila Kofola. Byl to rozumný krok? Je pro vás tuzemská burza zajímavá z pohledu investora nebo ředitele/vlastníka firmy?

Na pražskou burzu vstoupila Kofola. Byl to rozumný krok? Je pro vás tuzemská burza zajímavá z pohledu investora nebo ředitele/vlastníka firmy?

Byl to rozumný krok. Kofole se daří a chce dále expandovat. Nezbavuje se majority a chce na dividendách vyplácet 30% čistého zisku, což by mohlo být pro investory atraktivní. Vidím to jako přínos pro obchodování na pražské burze cenných papírů BCPP.
Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs
Co jiného (kromě strukturální podpory a zvýšení důvěry investorů) může českou burzu zachránit, než české produkty a služby?
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren a Fitcann, Konopne-lekarny.cz, Fitcann
Česká burza pro mě zajímavá zatím není, spíše by mě zajímaly ty světové.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Kofole velmi fandím. Pokud se rozhodli jít na burzu, potom pražská burza je asi srpávné rozhodnutí, protože Kofola je mimo ČR neznámá značka.
Martin Štrupl
Martin Štrupl
generální ředitel Hamé
Ano, v současné situaci na trhu je to myslím rozumný nástroj, jak dosáhnout tržního ocenění, umožnit exit části kapitálu a nasát kapitál nový.
Zřejmě první rodinná firma, která vytvořila silný příběh, má vyspělou vizi i možné nové trhy, takže s dobrým řízením je velká šance pro růst. Velmi Kofole fandím, ale uvidíme, zda se investoři připojí k emoční vlně, na které se tato značka nese.
Vstup Kofoly považuji za rozumný krok. Osobně na burze neinvestuji. Z pohledu vlastníka firmy je tuzemská burza pro mne občas zajímavý zdroj informací.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Investovat peníze do akcií považuji za vysoce rizikové. Mnohem výnosnější a jistější je investovat peníze do bytu.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Rád bych na to měl opačný názor, nicméně se obávám, že s ohledem na současnou velikost obchodování na pražské burze nevidím možnost, jak může dlouhodobě přežít... pokud se tedy nepodaří vytvořit nový "USP", něco, co žádná jiná burza nenabízí.
Nevěřím, že Kofola přinese na pražskou burzu oživení. Z pohledu investora není česká burza vlivem nízké likvidity zajímavá. Pro retailové investory může být až nebezpečná. Vítězem tohoto IPO je Enterprise Investors, poraženými jsou investoři.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
majitel firmy Isolit-Bravo
Nejsem si zcela jist, zda je Kofola pro burzu dostatečně velká. Ale přeju jim úspěch! Jsou jedni z mála, kteří nestavěli na zelené louce, nezabírali zemědělskou půdu a neodsuzovali do brownfieldu dříve vybudované. Ale naopak je křísili k životu!
Pro Kofolu je to jistě krok správným směrem. Nezbavuje se majority a získá informace o tom, jak hodnotnou ji vidí ostatní. Za událost roku bych to však neoznačoval.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Pro nás bylo IPO velmi cennou zkušeností. Znamenalo pro nás prověření všech firemních procesů, zvýšení efektivity, pozitivně se projevilo ve vyšší důvěře zákazníků a v pozitivním PR. Byl to definitivní vstup mezi "velké" firmy. Takže rozhodně ano.
Lokálně atraktivní značka. Bohužel mimo ČeskoSlovensko s výrazně menším leskem. Na burzu jde jen malá část firmy (= nízká likvidita) za nikoliv nízkou cenu. Takže rozumný krok? Pro stávající akcionáře ano, kýžené oživení pražské burzy však nepřinese.
Související