reklama
reklama

Miroslav Jandečka

řídící partner, poradenská společnost BDO

Odpovědi respondenta

22. 6.
Máte naplánovanou dovolenou? Dokážete se na ní zcela odříznout od práce a máte tip, jak toho docílit?
Ano, dovolenou mám naplánovanou. Asi nejvíc se těším na týden v Chorvatsku na plachetnici s kamarády. Užívám si svoji roli kuchaře. Je to týden klidu, rozhovorů u malého stolku na lodi, opravdového odpočinku, klidu, zde je dost času i na čtení.
Od práce se odříznu spíš v krásných chvílích, které ji přebijí, třeba při grilování, ve fitku, na kole nebo v horách na procházce. Práce mne naplňuje, stále něco vymýšlím, přemýšlím, čtu, moc nevypínám.
24. 2.
Jakým způsobem se vašeho byznysu dotkne invaze Ruska na Ukrajinu? Jak dlouhodobé následky pro vaši společnost to může mít?
Jako auditoři musíme situaci velmi pečlivě sledovat. Klienti mají výrobní kapacity na Ukrajině, v Bělorusku, ruská Sberbank často financuje nejen jejich aktivity na ruském trhu, ale i poskytuje běžné financování v České republice, spravuje peníze klientů. Pevně věřím, že situaci zvládnou.
Taková válka bohužel rozbije dlouhodobě budované nadějné vztahy, spolupráci, je mi to moc líto! Rizika, která jsme si nedokázali představit, že se stanou reálnými, povedou k mnohem větší opatrnosti.
20. 10. 2021
Jaká konkrétní opatření máte v podniku připravená pro eventuální další vlnu covidu-19?
Vytváříme zaměstnancům co nejlepší technické zázemí pro práci na dálku. Jsme velmi liberální v tom, kdy a odkud pracují. Nechceme stresovat rodiče s dětmi v karanténě. Nijak zaměstnance neomezujeme a jsme rádi, že se chtějí vrátit k normálnímu životu. To nic nemění na našem zdůrazňování odpovědnosti a ohleduplnosti k těm, kteří se chránit dostatečně nemohou a jsou ohroženi.
14. 10. 2021
Jak se vás osobně, či vašeho podniku dotkne zvýšení cen energií?Co to podle vás bude znamenat pro český byznys?
Ceny rostou globálně a je jistě dobře, že vysoká cena povede k úsporám, hledání cest k využití méně náročných technologií, umožní nižší dotace do čistých energií a jejich rozvoj. Covid nás naučil ze dne na den pracovat z domova, nyní nás donutí chovat se ekologicky.
Český byznys tak dostává příležitost k dalším pozitivním změnám.
20. 7. 2021
Jak investujete, podle čeho si vybíráte aktiva, do nichž ukládáte volné peníze, a do čeho jste investovali v poslední době?
Investujeme v první řadě do rozvoje společnosti. Investujeme do dlouhodobě udržitelného rozvoje, IT bezpečnosti, nových technologií, softwarové robotizace, do pracovního prostření pro naše zaměstnance.
Mám čtyři děti a řešili jsme společně jejich zabezpečení. Každý z nich přemýšlí jinak, nechtěl jsem rozhodovat za ně, jejich rozhodnutí byla rozdílná.
Díky přenesení odpovědnosti za rozhodnutí vedeme doma s nejmladším synem zajímavé diskuse, sleduje dění ve světě, dostávám po ránu velmi složité otázky.
26. 5. 2021
Inflace v dubnu překročila tři procenta. Obáváte se, že by mohla poškodit Vaši společnost, znehodnotit její rezervy?Pokud ano, jakým způsobem plánujete peníze Vaší firmy či Vaše vlastní pro inflaci zabezpečit?
Naše společnost neustále roste, s tím souvisí potřeba financování růstu. Věříme si, a naši společnost považujeme za nejlepší investiční příležitost, držíme minimum hotovosti. Výkyvy řešíme kontokorentem, považujeme současnou dobu levných peněz za ideální pro investování.
22. 4. 2021
Byli byste pro to, aby všichni podnikatelé včetně živnostníků museli povinně mít datovou schránku? Je vhodné, aby jim stát tento způsob komunikace nařizoval zákonem?
Dlouho jsem váhal, než jsem napsal ANO. Přemýšlel jsem o těch svobodných lidech, kteří nechtějí být zaměstnáni, od nikoho nic nechtějí, sami se uživí a my po nich stále něco požadujeme. Dnes ale i drtivá většina z nich má bankovní účet, kreditní kartu, elektronické komunikaci se nevyhnou.
Možnosti datových schránek jsou obrovské, je to jeden z pevných bodů, které mohou vést k mnohem efektivnější komunikaci, správě.
Bohužel ale stát tyto příležitosti není schopen realizovat. Jsme např. pozadu s elektronickou fakturací, stále si vyměňujeme papíry, skenujeme, tiskneme, opisujeme, ach jo.
26. 2. 2021
Covid už je v Evropě téměř rok. Jak se během té doby vyvíjely investice do rozvoje vaší firmy? Utlumili jste je, nebo v některé oblasti i navýšili? Jaké investice plánujete pro letošní rok?
V žádné oblasti jsme investice neomezovali. Covid velmi urychlil potřebu investic do IT infrastruktury, technologií a IT bezpečnosti. Zaměřujeme se na využití softwarových robotů, automatizaci práce účetních a auditorů. Tyto oblasti jsou naší prioritou i v letošním roce.
3. 12. 2020
Jakou letos vydanou knihu byste doporučili čtenářům Ekonomu? Proč zrovna tuto? Máte tip i na nějaký podcast?
Dovolím si knihy 2, Radku Denemarkovou, Hodiny z olova, donutí Vás k zamyšlení nad naší minulostí a současností, vztahem k Číně, morálkou a kariérou.
A pak Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové, o strašných událostech, které potkaly brněnské Němce, o hrůze fašismu, komunismu a jejich vlivu na náš současný život.

Zkuste jakýkoliv díl podcastu Dave Stachowiaka "Coaching for leaders". Dnes již 498 dílů a moc jsem jich nevynechal. Informace o aktuálních trendech leadershipu, rozhovory s autory významných knih jsou pro mne častou inspirací.
25. 11. 2020
Pandemie ovlivnila způsoby, jak budou podniky děkovat svým zaměstnancům za práci v uplynulém roce. Jak letos řeší vánoční dárky a večírky vaše firma? Jak bude lidem dárky doručovat, pracují-li z domova?
Děkovat? Asi nejlépe přes Teams videokonferenci. Zkuste si představit, že bych Vám takto odpověděl před rokem. Měli byste mne za podivína.

Bohužel se osobně nesejdeme v klidu u skleničky. Ty krásné chvíle před Vánoci mi budou chybět.
Zaměstnanci se v kancelářích objevují, dárek tam na ně bude čekat.
Naši zaměstnanci si pochvalu opravdu zaslouží. Věřím tomu, že i většina zaměstnanců v České republice, v Evropě, po celém světě, přes omezení pohybu cítím velkou naši vzájemnou závislost. Byl to těžký rok a doufám, že za rok si oslavu po celoroční práci vynahradíme.
reklama