reklama
reklama

Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Odpovědi respondenta

24. 2.
Jakým způsobem se vašeho byznysu dotkne invaze Ruska na Ukrajinu? Jak dlouhodobé následky pro vaši společnost to může mít?
Prodeje nových bytů se současná situace na Ukrajině přímo nedotkne. Drtivou většinu bytů kupují Češi, cizinci mezi našimi klienty tvoří jen nepatrný podíl v řádu jednotek procent. Velký problém ale mohou mít dodavatelé staveb, protože české stavebnictví je už mnoho let zcela závislé na ukrajinských pracovnících. Pokud by tito vysoce kvalifikovaní pracovníci hromadně odešli do své vlasti, nová výstavba v Česku by zkolabovala. Češi v dělnických pozicích ve stavebnictví pracovat nechtějí a Ukrajince tak na stavbách nahradit nedokáží.
18. 11. 2021
ČNB již dvakrát radikálně zvýšila základní úrokovou sazbu. Jak moc vaši firmu zasáhne zdražování úvěrů?
Ekospol zdražování úvěrů přímo nezasáhne, protože všechny rezidenční projekty financujeme z vlastních zdrojů. Žádné úvěry proto nečerpáme. Dopady však budou nepřímé a obávám se, že zásadní. Takhle radikálně, jako ČNB nereagovala žádná centrální banka v EU ani ECB. Velmi reálně hrozí, že tento krok vážně ohrozí celou českou ekonomiku. Možná se opravdu přibrzdí inflace, ale za cenu obrovského rizika pádu celé ekonomiky do recese či dokonce krize.
20. 10. 2021
Jaká konkrétní opatření máte v podniku připravená pro eventuální další vlnu covidu-19?
Zaměstnanci budou v souladu s aktuálním nařízením povinně nosit respirátory po celou dobu pobytu na pracovišti. Zároveň budeme apelovat na všechny zaměstnance, aby se nechali očkovat. Nařídit to nicméně nemůžeme. Pravidelné testování nyní neplánujeme, přínosy tohoto opatření byly sporné.
14. 10. 2021
Jak se vás osobně, či vašeho podniku dotkne zvýšení cen energií?Co to podle vás bude znamenat pro český byznys?
Současný výrazný růst cen energií se všech developerů dotkne velmi podstatně, nás nevyjímaje. Růst je natolik velký, že se zdražení cen energií promítne do cen nových bytů. Pocítí ho tak všichni zájemci o vlastní bydlení či investoři do nemovitostí, kteří budou kupovat byt. Ovlivní to i celý český byznys, protože energie mají významný podíl na inflaci, která tak v nejbližší době zamíří vzhůru. To s sebou přinese další zdražování zboží a služeb společně s rychlejším znehodnocováním vlastních úspor držených v hotovosti. Na vyšší výdaje se proto musí připravit všechny domácnosti i firmy.
6. 10. 2021
Jak jste spokojeni s výsledkem voleb? Na jaké priority by se měla příští vláda soustředit, aby se v Česku žilo a podnikalo lépe?
Vláda by měla omezit byrokracii na minimální míru. Minimálně by měly být také využívány regulace a naopak vysokou podporu by měl mít volný trh s minimálním množstvím omezení. Zásadní prioritu představuje rychlé zajištění fungování nového stavebního zákona. Současný stavební zákon je nejen obrovskou brzdou stavebnictví, ale i celé ekonomiky. Developerský projekt se povoluje 5 let, což zdražuje byty o 10 %. Výstavby infrastruktury jako jsou např. silniční obchvaty měst se zdržují o celá desetiletí.
20. 7. 2021
Jak investujete, podle čeho si vybíráte aktiva, do nichž ukládáte volné peníze, a do čeho jste investovali v poslední době?
Volné peníze ukládám do bytů. Jde totiž o jednu z nejlepších investic z pohledu riziko, výnos, likvidita. Hodnota správně zvolených nemovitostí i přes možné dočasné výkyvy v čase roste. Jen v Praze vzrostla cena nových bytů za posledních pět let dvojnásobně. Vybrat byt vhodný pro investici přitom není vůbec nic složitého. Stačí se řídit jednoduchým Korcovým pravidlem, které říká, že u malých bytů s plochou do 50 m2, musí konečná prodejní cena bytu představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti. Zda cena odpovídá, tak dokáže jednoduše posoudit úplně každý.
26. 5. 2021
Inflace v dubnu překročila tři procenta. Obáváte se, že by mohla poškodit Vaši společnost, znehodnotit její rezervy?Pokud ano, jakým způsobem plánujete peníze Vaší firmy či Vaše vlastní pro inflaci zabezpečit?
Ideální investicí je investice do nemovitosti. Koupení bytu za přiměřenou cenu umožňuje výnos na úrovni cca 5% ročně a zároveň zcela zajišťuje investici proti inflaci, vzhledem k tomu že s inflací roste i cena bytu. Taková investice se ale vyplatí pouze tehdy, pokud bude kupující dodržovat tzv. Korcovo pravidlo. To říká, že u bytů, které mají plochu do 50 m2, musí cena bytu představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti. Toto pravidlo platí prakticky univerzálně a nezávisle na poloze. Každý díky němu snadno zjistí, jestli není nabízený byt předražený.
22. 4. 2021
Byli byste pro to, aby všichni podnikatelé včetně živnostníků museli povinně mít datovou schránku? Je vhodné, aby jim stát tento způsob komunikace nařizoval zákonem?
Povinnost používat datové schránky pro všechny podnikatelské subjekty a živnostníky bych rozhodně uvítal, zlepšilo by to podnikání v celém Česku. Komunikace s některými firmami je v současnosti velmi problematická. Pokud by stejně jako u státní správy platilo pravidlo prokazatelného doručení, odpadla by spousta problémů.
26. 2. 2021
Covid už je v Evropě téměř rok. Jak se během té doby vyvíjely investice do rozvoje vaší firmy? Utlumili jste je, nebo v některé oblasti i navýšili? Jaké investice plánujete pro letošní rok?
Development je běh na dlouhou trať, plánujeme proto na mnoho let dopředu. Jen získat všechna povolení pro rezidenční projekt trvá pět a více let. Jeden rok tak z tohoto pohledu nehraje žádnou velkou roli. V developmentu jsou hlavní investice do pozemků. Ty nakupujeme průběžně a nepřetržitě. Díky tomu patříme k největším soukromým vlastníkům pozemků vhodných pro bytovou výstavbu v Praze a blízkém okolí, kde vlastníme půl milionu metrů čtverečních. Na nich plánujeme výstavbu 7000 bytů za více než 30 mld. Kč. Jen na Zličíně jich postavíme kolem 2000 a v Hostivaři dalších 800 bytů.
25. 11. 2020
Pandemie ovlivnila způsoby, jak budou podniky děkovat svým zaměstnancům za práci v uplynulém roce. Jak letos řeší vánoční dárky a večírky vaše firma? Jak bude lidem dárky doručovat, pracují-li z domova?
Tak jako každý rok budeme dárky dávat našim nejdůležitějším partnerům. Standardně je předáváme osobně, letos je však budeme nechávat na recepcích. Žádné vánoční akce pro zaměstnance letos pořádat nebudeme.
reklama