reklama
reklama

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Je to tak hloupý nápad, že se mi jej ani nechce komentovat. Napadají mne slova moc, razítka, sobeckost, nacionalismus...?
Nepodporovat nicnedělání, nebránit podnikání (třeba hodinovými frontami kamiónů na hranicích), uvědomit si svoji odpovědnost a důsledky za každé takové zbytečné neefektivní narušování klimatu pro podnikání.
Pro mne je neuvěřitelné, že stále musím vysvětlovat zahraničním investorům, že tak osvědčený nástroj, jako je Kurzarbeit, u nás bude funkční až od září? Bohužel jistě zase s nějakým naším vylepšením? Snad ještě kornavirus bude v té době aktuální.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Vadí mi odkládání přijetí eura na okamžik "až to pro nás bude výhodné". Přijetí eura je další krok k jádru vyspělé Evropy, k jednotnému trhu, spolupráci. Nelze čekat, až někdo silný za slabé vše vyřeší a zaplatí, my budeme chytře čekat. Je potřeba se zapojit i do řešení negativ, být součástí Eurozóny.
Jsme natolik propojeni do evropského trhu, že nelze dále váhat.
Nebaví mne přemýšlet a každý den řešit "finty" jak legálně nevykázat kurzové ztráty v účetní závěrce a zároveň je využít daňově a podobně. Je to úplně zbytečná nákladná činnost, která nepřináší žádný užitek.

Rozvolňování mimořádných opatření

Dochází k rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirem. Jaký to bude mít vliv na váš byznys? Na co se vy osobně v souvislosti s rozvolněním opatření nejvíce těšíte?
Na nás samotné rozvolňování moc vliv mít nebude, naučili jsme se pracovat, někdy i lépe s pomocí home office a k tomu skvělých technologií. Samozřejmě budeme hledat cesty, jak pomoci našim klientům v překonání někdy opravdu těžko řešitelných situací.
Na své lidi, jsou skvělí:-)
Asi naivně na to, že se naše vláda přestane chválit a začne profesionálně řešit dlouhodobý stav práce s rizikem opětovného rozšíření nákazy. Nelze nechat všechny doma sedět a posílat jim tištěné peníze.

Propouštění v době pandemie

Museli jste v důsledku pandemie propustit část zaměstnanců, případně o tomto kroku uvažujete?
Ne, žádné zaměstnance jsme nepropustili ani o tom nepřemýšlíme. Bylo by to v rozporu s našimi hodnotami, nikdy jsme za dobu trvání naší společnosti k podobnému krátkodobému řešení na úkor zaměstnanců nepřistoupili.
Naopak, děkuji našim zaměstnancům za jejich zodpovědný přístup v této nelehké situaci. V drtivé většině jde o ženy, které často doma u počítače musí odvést 100% práce a ještě zastávat práci učitele.
Doufám, že učitelé stejně zodpovědně přistoupí k obnovení výuky a že matkám a otcům nyní pomohou oni.

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
V březnu jsme během několika hodin přešli 100% na práci z domova. Pro účetnictví, daně a audit jde o nejnáročnější měsíc v roce. Práce pokračovala bez jakéhokoli přerušení, o zotavení u nás tedy nejde.
Již jsme zrušili zákaz vstupu do kanceláří, ale zjišťujeme, že návrat bude velmi pomalý, lidé si zvykli na velmi efektivní práci bez cestování, spolupráci přes videokonference. I kontakt se zákazníky je někdy častější než dříve. Ze dne na den mnohem méně tiskneme, pracujeme s papírem, nejezdíme. Přemýšlíme, zda se chceme vrátit do předchozího modelu práce.

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Vláda rozdává peníze bez jakékoli strategie. Není schopna řešit klíčové kritické body, jako třeba zajistit dostatečnou kapacitu testování, aby nakažení lidé nečekali týden na výsledek testu a mezitím dále nešířili infekci. Místo toho vláda dále šíří paniku a rozdává miliardy bez jasné strategie jak co nejméně uškodit ekonomice.
Vláda má hledat cestu, jak podpořit fungující ekonomiku jinými nástroji než jen restrikcemi, zákazy a rozdáváním peněz.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
Stále víc nabývám přesvědčení, že musí začít uvolňování opatření. Nedostatek mezilidských kontaktů je dle mého názoru nenahraditelný.Žijeme v demokratické společnosti a buďme k omezením velmi ostražití, velmi vyvažujme následky koronaviru a současných restrikcí.

Dopady koronaviru na firmy (aktualizováno)

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu? Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Odborníci nás na rozdíl od politiků informují o tom, že situace je opravdu vážná a bude trvat mnoho měsíců. S rozvahou přemýšlíme, jak zajistit bez omezení naše služby. Nespoléhejme na vládu a politiky, hledejme vlastní cesty, jak pomoci.
Pandemie je ukázkou vzájemné závislosti nás všech, uvědomujeme si, jaké drobnosti mohou mít obrovské následky. Očekávám v budoucnu mnohem větší zodpovědnost v chování lidí a společností.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Poskytujeme služby malým podnikatelům i nadnárodním koncernům. Pro nás por všechny je úkolem zajištění funkčnosti i v případně karantény. Díky dlouhodobému zajišťování podmínek pro naše zaměstnance pro flexibilitu jejich práce, podporu práce z domova, investic do technologií jako jsou videokonference, klaudová řešení jsme poměrně dobře připraveni. A to nejen teoreticky. V kancelářích je jen několik kolegů a nevím o ničem, kde bychom měli problémy se zpracováním.
Napomáháme i klientům, ptají se na naše zkušenosti.
Tají se mi však dech při pomyšlení na riziko výpadku internetového spojení.
1 2
reklama