reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Miroslav Jandečka

řídící partner, poradenská společnost BDO
Odpovědi respondenta

Manažerské investice

Jak investujete, podle čeho si vybíráte aktiva, do nichž ukládáte volné peníze, a do čeho jste investovali v poslední době?
Investujeme v první řadě do rozvoje společnosti. Investujeme do dlouhodobě udržitelného rozvoje, IT bezpečnosti, nových technologií, softwarové robotizace, do pracovního prostření pro naše zaměstnance.
Mám čtyři děti a řešili jsme společně jejich zabezpečení. Každý z nich přemýšlí jinak, nechtěl jsem rozhodovat za ně, jejich rozhodnutí byla rozdílná.
Díky přenesení odpovědnosti za rozhodnutí vedeme doma s nejmladším synem zajímavé diskuse, sleduje dění ve světě, dostávám po ránu velmi složité otázky.

Inflace na vzestupu

Inflace v dubnu překročila tři procenta. Obáváte se, že by mohla poškodit Vaši společnost, znehodnotit její rezervy?Pokud ano, jakým způsobem plánujete peníze Vaší firmy či Vaše vlastní pro inflaci zabezpečit?
Naše společnost neustále roste, s tím souvisí potřeba financování růstu. Věříme si, a naši společnost považujeme za nejlepší investiční příležitost, držíme minimum hotovosti. Výkyvy řešíme kontokorentem, považujeme současnou dobu levných peněz za ideální pro investování.

Datová schránka pro podnikatele

Byli byste pro to, aby všichni podnikatelé včetně živnostníků museli povinně mít datovou schránku? Je vhodné, aby jim stát tento způsob komunikace nařizoval zákonem?
Dlouho jsem váhal, než jsem napsal ANO. Přemýšlel jsem o těch svobodných lidech, kteří nechtějí být zaměstnáni, od nikoho nic nechtějí, sami se uživí a my po nich stále něco požadujeme. Dnes ale i drtivá většina z nich má bankovní účet, kreditní kartu, elektronické komunikaci se nevyhnou.
Možnosti datových schránek jsou obrovské, je to jeden z pevných bodů, které mohou vést k mnohem efektivnější komunikaci, správě.
Bohužel ale stát tyto příležitosti není schopen realizovat. Jsme např. pozadu s elektronickou fakturací, stále si vyměňujeme papíry, skenujeme, tiskneme, opisujeme, ach jo.

Firemní investice během pandemie

Covid už je v Evropě téměř rok. Jak se během té doby vyvíjely investice do rozvoje vaší firmy? Utlumili jste je, nebo v některé oblasti i navýšili? Jaké investice plánujete pro letošní rok?
V žádné oblasti jsme investice neomezovali. Covid velmi urychlil potřebu investic do IT infrastruktury, technologií a IT bezpečnosti. Zaměřujeme se na využití softwarových robotů, automatizaci práce účetních a auditorů. Tyto oblasti jsou naší prioritou i v letošním roce.

Tipy na knižní novinky a podcasty

Jakou letos vydanou knihu byste doporučili čtenářům Ekonomu? Proč zrovna tuto? Máte tip i na nějaký podcast?
Dovolím si knihy 2, Radku Denemarkovou, Hodiny z olova, donutí Vás k zamyšlení nad naší minulostí a současností, vztahem k Číně, morálkou a kariérou.
A pak Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové, o strašných událostech, které potkaly brněnské Němce, o hrůze fašismu, komunismu a jejich vlivu na náš současný život.

Zkuste jakýkoliv díl podcastu Dave Stachowiaka "Coaching for leaders". Dnes již 498 dílů a moc jsem jich nevynechal. Informace o aktuálních trendech leadershipu, rozhovory s autory významných knih jsou pro mne častou inspirací.

Vánoce ve vaší firmě

Pandemie ovlivnila způsoby, jak budou podniky děkovat svým zaměstnancům za práci v uplynulém roce. Jak letos řeší vánoční dárky a večírky vaše firma? Jak bude lidem dárky doručovat, pracují-li z domova?
Děkovat? Asi nejlépe přes Teams videokonferenci. Zkuste si představit, že bych Vám takto odpověděl před rokem. Měli byste mne za podivína.

Bohužel se osobně nesejdeme v klidu u skleničky. Ty krásné chvíle před Vánoci mi budou chybět.
Zaměstnanci se v kancelářích objevují, dárek tam na ně bude čekat.
Naši zaměstnanci si pochvalu opravdu zaslouží. Věřím tomu, že i většina zaměstnanců v České republice, v Evropě, po celém světě, přes omezení pohybu cítím velkou naši vzájemnou závislost. Byl to těžký rok a doufám, že za rok si oslavu po celoroční práci vynahradíme.

Česko země koronaviru

Česko se zařadilo mezi země s největším přírůstkem počtu případů onemocnění covid-19 na světě. Dominuje i ve statistikách úmrtí. Vnímáte to jako stigma při jednání s vašimi zahraničními partnery? Muže to podle vás do budoucna poškodit obraz České republiky?
Nejsme pro ostatní až tak důležití, jak si myslíme. Jsme malá země, spíš bývám překvapen, jak málo naši katastrofální situaci vnímají. Ví, že covid-19 je obrovský problém, ale spíš celosvětový, než náš.
Obrázky, které bude televize vysílat do světa za 14 dnů nebo měsíc budou hrozné. Ano, je to ostuda.

Manažerské investice

Jakým způsobem se snažíte zhodnocovat peníze, které vyděláte? Investujete například na kapitálových trzích nebo do nemovitostí?
Můj čtrnáctiletý syn má malé akciové portfolio, velmi se na něm učí, sleduje zprávy, vývoj, věnuje investování víc času než já. Doporučuji jako tip pro rodiče k Vánocům. Oproti prosinci je v plusu 10%, měl bych dát na jeho rady:-).
Peníze investuji hlavně do rozvoje naší společnosti, nemovitostí, v ostatním u mne platí něco o kovářově kobyle.

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
Vláda musí vždy šetřit. Ale ne škrtáním a nicneděláním. Vláda ušetří miliardy, pokud investuje milióny a bude konečně fungovat chytrá karanténa.
Investicí do škrtání v zákonech a nařízení. Investicí do dokončení Pražského okruhu, dálnicí na Vídeň a Linec a podobně. To jsou chytré úspory pro nás všechny.
Nadále rozdávat peníze za nicnedělání je moc špatně, máme minimální nezaměstnanost, zdravá část ekonomiky stále hledá kvalitní zaměstnance.
Jestli má být ze schodku financována nová státem vlastněná banka, tak to je opravdové mrhání penězi.

Kultura a byznys

Máte vzhledem k pracovnímu vytížení čas na kulturu? Čtete knihy, chodíte do divadel, kin, galerií, jezdíte v Česku na kulturní a hudební festivaly a po památkách?
Prvé roky podnikání jsem kulturu, ale i sport šidil. To nejde dlouho, něco mi chybělo, narůstal určitý pocit nespokojenosti, hledání smyslu té tvrdé práce.
Jsem vášnivým posluchačem audioknih, rád jezdím a chodím nejen po Česku, ale i v zahraničí.
Knihy mi velmi pomáhají k uvědomění, co je opravdu důležité, stejně tak například nedávná návštěva kláštera v Kladrubech, rekonstruovaného Santinim, s hrobkou Vladislava I. Takové místo mne donutí k zamyšlení, dodá energii a sebevědomí smysluplnosti pro další práci.
1 2 3
reklama