reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Jan Lát

finanční ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.

finanční ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.

Odpovědi respondenta

Datová schránka pro podnikatele

Byli byste pro to, aby všichni podnikatelé včetně živnostníků museli povinně mít datovou schránku? Je vhodné, aby jim stát tento způsob komunikace nařizoval zákonem?
Považuji datovou schránku za užitečnou. I kdybychom ji nemuseli mít, využíval bych její funkci pro komunikaci se státní správou.
Jsem příznivcem pozitivní motivace a tak bych viděl jako rozumnější než nařízení použití datové schránky zákonem, zveřejnění / zdůraznění jejích výhod pro uživatele.

Tipy na knižní novinky a podcasty

Jakou letos vydanou knihu byste doporučili čtenářům Ekonomu? Proč zrovna tuto? Máte tip i na nějaký podcast?
Doporučím úplně čerstvě vydanou knihu Agnes a zakázaná hora (V. Hurdová) - "pohádka" o tom, co je v každém z nás tím jedinečným, tím darem, se kterým jsem přišli na svět a kterým můžeme svět zlepšit. Je důležité v denním shonu vidět to, že každý z nás má něco, čím může svému okolí prospět, své okolí kultivovat a rozvíjet tak i sebe sama.
Tahle kniha o seberozvoji se dá navíc číst i s dětmi, i pro ně je inspirací.

Z podcastů jsem si v poslední době oblíbil Podnikatelskou mysl (J.Sušánka) a úplně nově vznikající podcast projektu Můžeš podnikat (moderuje Štěpánka Duffková).

Vánoce ve vaší firmě

Pandemie ovlivnila způsoby, jak budou podniky děkovat svým zaměstnancům za práci v uplynulém roce. Jak letos řeší vánoční dárky a večírky vaše firma? Jak bude lidem dárky doručovat, pracují-li z domova?
Dodržujeme rozestupy mezi přítomností v práci a během jednoho týdne se na pracovišti prostřídáme všichni - tedy doručení dárků bude standardní cestou.
Namísto večírků připravujeme formu předvánočního poděkování s "punčem a cukrovím" v "take away" balení.

Druhá vlna úprku na home office

Začíná druhý letošní hromadný přechod na home office. Jaká jsou vaše ponaučení z první jarní vlny? Organizujete práci z domova v druhé vlně na základě toho jinak?
Home office jsme na jaře zaváděli mnohem aktivněji a “živelně”. Ukazálo se, že H-O je správným řešením, ale i to, že není třeba spuštět ho tak plošně, a více se zaměřit na to, kdo bude na H-O efektivní a přitom neomezí efektivitu celku. A přitom nezanedbáváme pohled i na snížení rizika přenosu nákazy mezi kolegy ve sdílených prostorech.
Tedy ve “druhé vlně” volíme H-O více cíleně.

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
Vláda by měla mít koncepci - bez ní není žádná částka obhájitelná. Za současné situace zcela bez přípravy, bez argumentace a bez jakýchkoliv podkladů a plánů je možné navyšování schodku chápat jen jako okrádání občanů vlastní země.
Úsporné cesty jsou nepopulární a populistická vláda k nim nesáhne. Na druhou stranu vytáhnout ekonomiku z krize investicemi je také možností, ale bohužel plán investic není, jejich realizace není v horizontu 6 měsíců reálná, tedy schodek bude postaven jen na tom, že peníze budou "projedeny", ale ekonomické oživení nemají jak přinést, jen se rozkutálí.

Kultura a byznys

Máte vzhledem k pracovnímu vytížení čas na kulturu? Čtete knihy, chodíte do divadel, kin, galerií, jezdíte v Česku na kulturní a hudební festivaly a po památkách?
Ano, čas na kulturu je potřeba, kulturní / hudební festivaly, památky, knihy.
Na kina a divadla už je času méně, ale koncertní vystoupení navštěvuji pravidelně.

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Jedná se o nepřiměřený zásah do fungování trhu.
Práce státu musí být v rovině snižování nákladů na produkci v ČR cestou zlevnění práce (redukce zdanění práce) apod. Tedy odstraňovat pokřivení trhu a ne jedno pokřivení narovnávat zavedením dalšího pokřivení trhu. Příčinou vysoké míry přítomnosti zahraničních produktů je malá konkurenceschopnost (cenové, ne kvalitativní) CZ produktů. Snižme zdanění práce a neregulujme trh nesmyslným omezením.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
1) oslabení české měny je pro nás výhodné - produkce je z 80% exportem a měnově dominuje našim tržbám EUR (>90%).
2) ano i ne - z mikropohledu naší společnosti ano - odpadají kurzová rizika apod. z makropohledu české ekonomiky ne, přijdeme o regulační schopnost prostřednictvím kurzu.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
Především možnost osobních jednání.

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
Práci z domova využíváme standardně, nebyl to tedy zásadní přerod. Ale pracovat 1-2 dny v týdnu na homeoffice vs. 2 týdny v kuse je jiná situace a jednoznačně přináší změny - jak do výkonnosti (u někoho k lepšímu u někoho k horšímu), tak do řízení kolegů. Mnohem větší důležitost tak připadá timesheetům a pravidelným online schůzkám s týmem aby nechybělo povědomí o souvislostech.
1 2
reklama