reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Jan Lát

finanční ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.

finanční ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.

Odpovědi respondenta

Tipy na knižní novinky a podcasty

Jakou letos vydanou knihu byste doporučili čtenářům Ekonomu? Proč zrovna tuto? Máte tip i na nějaký podcast?
Doporučím úplně čerstvě vydanou knihu Agnes a zakázaná hora (V. Hurdová) - "pohádka" o tom, co je v každém z nás tím jedinečným, tím darem, se kterým jsem přišli na svět a kterým můžeme svět zlepšit. Je důležité v denním shonu vidět to, že každý z nás má něco, čím může svému okolí prospět, své okolí kultivovat a rozvíjet tak i sebe sama.
Tahle kniha o seberozvoji se dá navíc číst i s dětmi, i pro ně je inspirací.

Z podcastů jsem si v poslední době oblíbil Podnikatelskou mysl (J.Sušánka) a úplně nově vznikající podcast projektu Můžeš podnikat (moderuje Štěpánka Duffková).

Vánoce ve vaší firmě

Pandemie ovlivnila způsoby, jak budou podniky děkovat svým zaměstnancům za práci v uplynulém roce. Jak letos řeší vánoční dárky a večírky vaše firma? Jak bude lidem dárky doručovat, pracují-li z domova?
Dodržujeme rozestupy mezi přítomností v práci a během jednoho týdne se na pracovišti prostřídáme všichni - tedy doručení dárků bude standardní cestou.
Namísto večírků připravujeme formu předvánočního poděkování s "punčem a cukrovím" v "take away" balení.

Druhá vlna úprku na home office

Začíná druhý letošní hromadný přechod na home office. Jaká jsou vaše ponaučení z první jarní vlny? Organizujete práci z domova v druhé vlně na základě toho jinak?
Home office jsme na jaře zaváděli mnohem aktivněji a “živelně”. Ukazálo se, že H-O je správným řešením, ale i to, že není třeba spuštět ho tak plošně, a více se zaměřit na to, kdo bude na H-O efektivní a přitom neomezí efektivitu celku. A přitom nezanedbáváme pohled i na snížení rizika přenosu nákazy mezi kolegy ve sdílených prostorech.
Tedy ve “druhé vlně” volíme H-O více cíleně.

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
Vláda by měla mít koncepci - bez ní není žádná částka obhájitelná. Za současné situace zcela bez přípravy, bez argumentace a bez jakýchkoliv podkladů a plánů je možné navyšování schodku chápat jen jako okrádání občanů vlastní země.
Úsporné cesty jsou nepopulární a populistická vláda k nim nesáhne. Na druhou stranu vytáhnout ekonomiku z krize investicemi je také možností, ale bohužel plán investic není, jejich realizace není v horizontu 6 měsíců reálná, tedy schodek bude postaven jen na tom, že peníze budou "projedeny", ale ekonomické oživení nemají jak přinést, jen se rozkutálí.

Kultura a byznys

Máte vzhledem k pracovnímu vytížení čas na kulturu? Čtete knihy, chodíte do divadel, kin, galerií, jezdíte v Česku na kulturní a hudební festivaly a po památkách?
Ano, čas na kulturu je potřeba, kulturní / hudební festivaly, památky, knihy.
Na kina a divadla už je času méně, ale koncertní vystoupení navštěvuji pravidelně.

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Jedná se o nepřiměřený zásah do fungování trhu.
Práce státu musí být v rovině snižování nákladů na produkci v ČR cestou zlevnění práce (redukce zdanění práce) apod. Tedy odstraňovat pokřivení trhu a ne jedno pokřivení narovnávat zavedením dalšího pokřivení trhu. Příčinou vysoké míry přítomnosti zahraničních produktů je malá konkurenceschopnost (cenové, ne kvalitativní) CZ produktů. Snižme zdanění práce a neregulujme trh nesmyslným omezením.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
1) oslabení české měny je pro nás výhodné - produkce je z 80% exportem a měnově dominuje našim tržbám EUR (>90%).
2) ano i ne - z mikropohledu naší společnosti ano - odpadají kurzová rizika apod. z makropohledu české ekonomiky ne, přijdeme o regulační schopnost prostřednictvím kurzu.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
Především možnost osobních jednání.

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
Práci z domova využíváme standardně, nebyl to tedy zásadní přerod. Ale pracovat 1-2 dny v týdnu na homeoffice vs. 2 týdny v kuse je jiná situace a jednoznačně přináší změny - jak do výkonnosti (u někoho k lepšímu u někoho k horšímu), tak do řízení kolegů. Mnohem větší důležitost tak připadá timesheetům a pravidelným online schůzkám s týmem aby nechybělo povědomí o souvislostech.

Podpora podnikání

1) Jaké zákony by Česko mělo změnit, aby zlepšilo podnikatelské prostředí?
2) Jaké zákony přijaté v poslední době podle vás nejvíce přispěly ke zlepšení podnikatelského prostředí?
1) Stačí, aby nekomplikovalo podnikatelské prostředí
a) svou nečinností (např. směrnice EU - DPH a konsignační (call-off) sklady s platností od 1.1.2020 se aktuálně v ČR teprve projednává.)
b) svou kreativitou - viz. DPH z piva a jeho 9 variant zdanění.
Tedy stačí, aby stát fungoval jako rozumný hospodář.

2) Bohužel zákon, který bych definoval jako "zlepšující podnikatelské prostředí" bez vedlejších účinků, které by nepřevážily původní, snad i dobrý záměr, hledám obtížně. Snad jako celkově pozitivní lze vnímat 277/2019 Sb. a v něm JDÚ - i zde je ale výjimek tolik, že se těším na realitu.
1 2
reklama