reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Jan Silber

zakladatel jobportálu Jobstack.it
Odpovědi respondenta

Protiepidemická opatření

Jaká konkrétní opatření máte v podniku připravená pro eventuální další vlnu covidu-19?
U nás je možnost pracovat vzdáleně, kterou i z velké části stále využíváme, takže se v zásadě nic nemění.

Volební výsledky a priority nové vlády

Jak jste spokojeni s výsledkem voleb? Na jaké priority by se měla příští vláda soustředit, aby se v Česku žilo a podnikalo lépe?
Výsledky voleb jsou neuvěřitelné a všem za to moc děkuji! Věcí, které je třeba spravit je po ANO opravdu hodně. Ale hlavní prioritu nyní má asi rozpočet a stabilizace státních financí.

Inflace na vzestupu

Inflace v dubnu překročila tři procenta. Obáváte se, že by mohla poškodit Vaši společnost, znehodnotit její rezervy?Pokud ano, jakým způsobem plánujete peníze Vaší firmy či Vaše vlastní pro inflaci zabezpečit?
V naší společnosti inflaci nevnímáme jako nějaký zásadní problém. Samozřejmě pokud se bavíme o nějaké rozumné míře a ne inflační spirále. Velké rezervy nevytváříme, přebytky průběžně investujeme do rozvojových aktivit, takže u nás není moc co znehodnocovat.

Firemní investice během pandemie

Covid už je v Evropě téměř rok. Jak se během té doby vyvíjely investice do rozvoje vaší firmy? Utlumili jste je, nebo v některé oblasti i navýšili? Jaké investice plánujete pro letošní rok?
Celkové investice na rozvoj firmy jsme navýšili. Podobně jako hodně dalších firem jsme se dále zaměřili na digitální produkty a jejich rozvoj do kterého teď investujeme většinu volných prostředků. Letos v tomto trendu pokračujeme, snažíme se v rámci možností zrychlit implementaci naší digitální platformy a to odpovídají i investice.

Tipy na knižní novinky a podcasty

Jakou letos vydanou knihu byste doporučili čtenářům Ekonomu? Proč zrovna tuto? Máte tip i na nějaký podcast?
Osobně bych určitě doporučil knihu WTF Co přinese budoucnost a jak ji přežít od Tima O‘Reillyho. Je to skvělá kniha od skvělého autora, která se zaobírá různými pohledy na současnost, budoucnost a vývoj světové ekonomiky v kombinaci s novými technologiemi. Zároveň probírá i sociálními aspekty současných a budoucích trendů. V každém případě stojí za přečtení a nebude to pro nikoho ztracený čas!

Vánoce ve vaší firmě

Pandemie ovlivnila způsoby, jak budou podniky děkovat svým zaměstnancům za práci v uplynulém roce. Jak letos řeší vánoční dárky a večírky vaše firma? Jak bude lidem dárky doručovat, pracují-li z domova?
Jsme menší firma, tak věřím, že to i v tomto módu nějak zvládneme. Dárky rozvezeme a osobně předáme, prostě si zahrajeme na kurýry. No a večírek musíme odložit na lepší časy. Určitě o něj nechceme naše pracovníky připravit, takže si počkáme, až bude možné připravit párty v plné parádě.

Česko země koronaviru

Česko se zařadilo mezi země s největším přírůstkem počtu případů onemocnění covid-19 na světě. Dominuje i ve statistikách úmrtí. Vnímáte to jako stigma při jednání s vašimi zahraničními partnery? Muže to podle vás do budoucna poškodit obraz České republiky?
Jako stigma to nevnímáme, partneři naštěstí dokáží rozlišovat mezi státem jako takovým a firmou. To, že selhala naše vláda neznamená, že firmy nefungují jako důvěryhodní partneři. Ale obecně to samozřejmě poškozuje celou republiku jako takovou a je potřeba se co nejdříve s krizí vypořádat.

Druhá vlna úprku na home office

Začíná druhý letošní hromadný přechod na home office. Jaká jsou vaše ponaučení z první jarní vlny? Organizujete práci z domova v druhé vlně na základě toho jinak?
Práce z domova je pro nás prakticky standardní a bylo to tak už před covidem. Covidová vlna tak jen zvýšila procento práce z domova, ale na organizaci práce to nemělo už žádný vliv.

Vývoj mezd v době pokoronavirové

Změní pandemie trend rostoucích mezd a benefitů na pracovním trhu v Česku?Lze očekávat, že zaměstnanci nebudou mít takové nároky, budou si práce více vážit a firmy budou mít při hledání lidí větší výběr?
Někde určitě. Náš obor je ale IT a tam nedostatek lidí přetrvává. Navíc pandemie urychlí digitalizaci, automatizaci a další oblasti, kde bude IT specialistů potřeba více. Takže možná krátkodobě to způsobí osekání některých extrémních peaků v odměnách, ale dlouhodobě to růst platů spíše podpoří.

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Nedokáži říci, jak vysoké by číslo mělo být, ale ano měli bychom podporovat lokální produkci a to nejen v potravinách. Týká se to mnoho položek a to jak v rámci ČR, tak i v rámci EU. Pokud chceme v budoucnu uspět a být alespoň trochu soběstační, musíme s tím začít něco dělat. Čína je továrna světa a to není dobře. Ale obrovský problém je v technologiích a obraně. Kdyby USA odstřihly své systémy a aplikace, tak u nás nejde skoro nic. A jedná se i o ekonomický problém, kdy velkou část peněz odčerpávají globální aplikace a sdílené platformy převážně z USA. A bude to horší, pokud se to nezmění.
1 2 3
reklama