reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Jan Silber

zakladatel jobportálu Jobstack.it
Odpovědi respondenta

Vývoj mezd v době pokoronavirové

Změní pandemie trend rostoucích mezd a benefitů na pracovním trhu v Česku?Lze očekávat, že zaměstnanci nebudou mít takové nároky, budou si práce více vážit a firmy budou mít při hledání lidí větší výběr?
Někde určitě. Náš obor je ale IT a tam nedostatek lidí přetrvává. Navíc pandemie urychlí digitalizaci, automatizaci a další oblasti, kde bude IT specialistů potřeba více. Takže možná krátkodobě to způsobí osekání některých extrémních peaků v odměnách, ale dlouhodobě to růst platů spíše podpoří.

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Nedokáži říci, jak vysoké by číslo mělo být, ale ano měli bychom podporovat lokální produkci a to nejen v potravinách. Týká se to mnoho položek a to jak v rámci ČR, tak i v rámci EU. Pokud chceme v budoucnu uspět a být alespoň trochu soběstační, musíme s tím začít něco dělat. Čína je továrna světa a to není dobře. Ale obrovský problém je v technologiích a obraně. Kdyby USA odstřihly své systémy a aplikace, tak u nás nejde skoro nic. A jedná se i o ekonomický problém, kdy velkou část peněz odčerpávají globální aplikace a sdílené platformy převážně z USA. A bude to horší, pokud se to nezmění.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Oslabeni koruny se nás prakticky netýká, ale jsme rád, že nemáme Euro. Stabilitu Eura, zadlužení jižních zemí a rozdílnou strukturu zemí v Eurozóně považuji za velmi rizikovou.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Zatím se epidemie výrazně neprojevila. Nakolik se ale projeví později je otázka především hloubky a délky ekonomického propadu s ní spojeného.
Nemyslím si, že by došlo k nějaké velké změně našeho byznysu, ale možná to přispěje k ochotě našich klientů více pracovat s "remote modelem" práce IT specialistů. K tomuto modelu se je již delší dobu snažíme směřovat, protože přináší hodně dalších výhod a to nejen v době epidemie koronaviru.

Podpora podnikání

1) Jaké zákony by Česko mělo změnit, aby zlepšilo podnikatelské prostředí?
2) Jaké zákony přijaté v poslední době podle vás nejvíce přispěly ke zlepšení podnikatelského prostředí?
Určitě by se mělo hodně zapracovat na zákonech, které řeší různé modely práce. Aktuální zákony nereflektují aktuální situaci na trhu a změny které přináší digitální svět. Je třeba více flexibility a snížení nákladů na práci. Také by se mělo začít systémově uvažovat o tom, jak v budoucnu řešit zdanění automatizovaných činností, které budou nahrazovat lidskou práci. To asi bude největší výzva blízké budoucnosti. Je také nutné si říci, že to není jen o zákonech, ale i o vymahatelnosti práva. Pokud soudy trvají řadu let, tak toho zákony moc nevyřeší.
No žádný takový mi nenapadá.

Vyšší mzdy komplikují firmám život

Představuje růst mezd problém pro české firmy, zejména pro ty malé a střední? Zbývají jim peníze na investice a modernizaci? Měl by jim pomoci stát?
Nemyslím si, že by růst mezd byl zásadním problémem pro české firmy. Vyšší mzdy znamenají na druhé straně větší kupní sílu a posilují domácí spotřebu, která zase zlepšuje odolnost vůči případnému zpomalení růstu. Větší problém vnímám spíše v nedostatku kvalitních pracovníků. Pomoc státu by měla směřovat spíše do obecné podpory inovací a technologií jako takových. Tam bohužel výrazně zaostáváme za vyspělým světem. Státu v této oblasti naprosto chybí dlouhodobá koncepce a strategie! Takže nakonec případná podpora a využití dotací je spíše kontraproduktivní a snižuje konkurenceschopnost.

Pomalejší růst německé ekonomiky

Německá centrální banka výrazně snížila výhled letošního růstu německého hospodářství z prosincového odhadu 1,6 procent HDP na 0,6 procent. Počítáte s tím, že pomalejší růst německé ekonomiky ovlivní také vaši společnost?
V krátkodobém horizontu by se nemělo zpomalení německé ekonomiky projevit, ale pokud bude pokles dlouhodobý, bude negativně ovlivňoval velkou část českých podniků.

Daně z nemovitostí

Někteří politici navrhují, aby stát či obce zavedly vyšší sazby daně z nemovitostí pro majitele, kteří vlastní více bytů nebo domů. Bude to podle vás motivovat majitele, aby nenechávali nemovitosti prázdné? Souhlasíte s tímto nápadem?
Zásadně s tím nesouhlasím. Zakoupená nemovitost již byla zdaněna několikrát a neustále hledání možností dalšího zdanění místo optimalizace nákladů je velmi špatný přístup!

Firemní bydlení pro zaměstnance

Vlastní vaše firma byty (či jiné ubytovací kapacity), které pronajímá zaměstnancům? Zvažujete případně, že byste při nedostatku pracovní síly jako jeden z benefitů nabídli zaměstnancům firemní bydlení - tedy postavili či koupili firemní byty?
Aktuálně bydlení nenabízíme. Ale již v minulosti jsme o tomto benefitu, především v podobě sdíleného bydlení, uvažovali. Věříme, že to může být, hlavně v Praze, velmi zajímavý motivační faktor při podpoře mobility mladých lidí.

Jak investujete?

Jak jste v letošním roce investovali své volné peníze? Plánujete pro příští rok nějak změnit svou investiční strategii?
Prakticky veškeré volné prostředky investujeme do našich rozvojových aktivit a nových projektů. Investice tak umísťujeme tam, kde věříme, že to má smysl a kde zároveň máme pod kontrolou, co se s nimi stane. A to i přesto, že se to někdy nepovede.
1 2
reklama