reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Petr Kocian

generální ředitel NeoVize Group
Odpovědi respondenta

Zdražování peněz

ČNB již dvakrát radikálně zvýšila základní úrokovou sazbu. Jak moc vaši firmu zasáhne zdražování úvěrů?
Úvěrování v českých korunách nevyužíváme, takže žádný negativní dopad zdražení úvěrů na nás mít nebude. Očekáváme, že by se růst úrokové sazby měl promítnout do úročení vkladů. Samozřejmě se ale obáváme rostoucí inflace, která se do našich nákladů bude promítat velmi výrazně.

Protiepidemická opatření

Jaká konkrétní opatření máte v podniku připravená pro eventuální další vlnu covidu-19?
Pojďme už epidemii Covid-19 ukončit. Aktuálně nás trápí vlna nachlazení a horeček, která vyřadila cca 30% personálu a s COVID-19 nemá nic společného.
Naprostá většina našeho personálu je očkovaná, takže se snažíme hlavně posilovat imunitu našich kolegů pomocí vitamínů a čerstvého ovoce na pracovišti.

Růst cen energií

Jak se vás osobně, či vašeho podniku dotkne zvýšení cen energií?Co to podle vás bude znamenat pro český byznys?
Je to velmi nepříjemné. Růst cen energií je prudký a nečekaný. Náklady nám rostou a současně je nejsme schopni promítnout do cen, protože ty ve zdravotnictví tvoří ministerstvo zdravotnictví pomocí úhradové vyhlášky.
Ceny energií jsou další ranou po covidových omezeních, růstu cen surovin a materiálů, růstu mezd a nedostatku personálu. Obávám se zásadního "zaseknutí" celé ekonomiky.
Na všem zlém je ale vždy něco dobré. Vysoké ceny energií mohou motivovat k úsporám.

Volební výsledky a priority nové vlády

Jak jste spokojeni s výsledkem voleb? Na jaké priority by se měla příští vláda soustředit, aby se v Česku žilo a podnikalo lépe?
Volby dopadly nad očekávání dobře. Těším se, že skončí obdobní morální marasmu a ekonomického hazardu.
Je třeba se soustředit na stabilizaci státního rozpočtu, snížení počtu státních úředníků a celkové zeštíhlení státu, digitalizaci, výstavbu infrastruktury, skutečnou podporu vzdělávání a investice do vědy.
Součástí těchto kroků by mělo být i postupné zjednodušování legislativy a eliminace byrokracie.
Nelze opominou i řešení sociální problémů, dostupného bydlení podporu chudých regionů - zejména celé krušnohorské pohraničí, ústecko a severní Morava.

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Je vidět, že je v nás komunismus hluboce zakořeněn. Zákazy a příkazy jsou první volbou. Zmíněná povinnost je nesmysl. Je potřeba motivovat spotřebitele a vytvořit podmínky pro producenty a prodejce, které je budou motivovat k upřednostnění domácí produkce.
Možné způsoby podpory: snížení nákladů práce, daňové úlevy českým menším/lokálním producentům, kontrola kvality českých potravin, podpora lokální spotřeby. Rozumně propagovat české potraviny a měnit návyky spotřebitelů.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
Chybí mi zejména možnost svobodného pohybu, cestování, možnost plánovat na déle než týden a kontakt s kolegy z našich poboček u nás i na Slovensku. Nedostává se mi práce, která byla před epidemií. Nedostává se mi moudrosti vládních představitelů, kteří tápou při řešení epidemie. Chybí mi plán na financování zdravotnictví, plán cílené a účinné podpory podnikatelům, plán na soběstačnost ČR v oblasti ochranných pomůcek a potravin, plán na ochranu rizikových skupin. Nedostává se mi rozumného optimismu v médiích a od politiků a zájmu vládních činitelů o doporučení pro řešení dopadů epidemie.

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
Ve zdravotnictví je práce z domova prakticky nemožná. Home office je při dlouhodobějším uplatnění pro běžnou administrativu nevhodný a snižuje výkonnost. Z krátkodobého hlediska se může efekt práce z domova jevit jako pozitivní, ale mnohdy se jedná jen o zdání. Práce z domova je obecně vhodná jen pro vybrané druhy práce (IT, svobodná povolán, obchodnícií atd.) nebo pro vybrané jedince.

Podpora podnikání

1) Jaké zákony by Česko mělo změnit, aby zlepšilo podnikatelské prostředí?
2) Jaké zákony přijaté v poslední době podle vás nejvíce přispěly ke zlepšení podnikatelského prostředí?
1) Zákonník práce, zákony o daních z příjmu, zákon o DPH, živnostenský zákon, zákon o evidenci tržeb, stavební zákon. Zákony by se měly začít rušit.
2) Nějaký zákon přispívající ke zlepšení podnikatelského prostředí byl v poslední době v ČR přijat?

Vyšší mzdy komplikují firmám život

Představuje růst mezd problém pro české firmy, zejména pro ty malé a střední? Zbývají jim peníze na investice a modernizaci? Měl by jim pomoci stát?
Růst mezd je prudký a nepřestává. Horší je ale nedostatek pracovníků na trhu práce a jejich kvalita. Platové požadavky jsou vysoké a neodpovídají kvalifikaci uchazeče. Stát by neměl blokovat přístup zahraničních pracovníků na český pracovní trh a měly by být uvolněny regulace v oblasti pracovního práva. Stát by neměl zasahovat a narušovat podnikání - tlak na prodlužování dovolené, růst počtu úředníků, nesystémové zvyšování platů sester. Média opakovaně propagují benefity nerealizovatelné v běžném zaměstnání. Homeoffice u lékaře, zdravotní sestry nebo pokladní je úsměvná představa.

Pomalejší růst německé ekonomiky

Německá centrální banka výrazně snížila výhled letošního růstu německého hospodářství z prosincového odhadu 1,6 procent HDP na 0,6 procent. Počítáte s tím, že pomalejší růst německé ekonomiky ovlivní také vaši společnost?
České hospodářství je značně závislé na kondici hospodářství německého. V důsledku jeho poklesu k přímému ovlivnění našich společností nedojde. Zpomalení českého hospodářství očekáváme a připravujeme se na něj tak, abychom změkčili jeho dopady.
1 2 3 4 5 ... 8
reklama