reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Ladislav Brázdil

generální ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)
Odpovědi respondenta

Změny v zákoníku práce

Vyhovuje fungování vaší společnosti současná podoba zákoníku práce, nebo vaši společnost nějakým způsobem brzdí?Jaké změny v zákoníku práce byste uvítali (i s ohledem na zkušenosti z koronavirové pandemie)?
Zákoník práce ve snaze chránit zaměstnance neumožňuje využití nástrojů, které by naopak mohly více chránit zaměstnavatele. Dále tu máme vysoké náklady vznikající při rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. To vše vede k nízké pružnosti firem, které si velmi dobře rozmyslí, jestli vypíšou nové pracovní místo či nikoli. Pokud např. v USA mohou propustit pracovníky v podstatě obratem, stejně tak rychle je mohou zase nabrat, až překonají těžké období. Na trhu tak fakticky zůstane mnohem více pracovních míst. U nás je to vše mnohem delší proces.

Česko za 30 let

Co dělat, aby Česko i za 30 let zůstalo vyspělým státem?
Být každým dnem produktivnější. To znamená nebát se změn, ale podporovat je.

Česká mzda

Zaslouží si zaměstnanci v Česku v průměru vyšší mzdu, než bylo necelých 28 tisíc korun v letošním prvním čtvrtletí?
Zaměstnanci kdekoli si zaslouží mzdu odpovídající jejich produktivitě práce, přičemž dlouhodobá realita ČR je cca 5% ročního nárůstu. Kdyby se politici zaobírali převážně tímto a ne populistickým srovnáváním např. s Německem, byli bychom někde jinde.

Cesty k úspěchu

Co je podle vás nejdůležitější pro to, aby se člověk stal úspěšným podnikatelem?
Tah na bránu, vytrvalost, pracovitost, inteligence a dar umět určit správné priority.

České mzdy

Měly by se razantně zvyšovat mzdy v Česku?
Určitě měly, a to skrze růst produktivity práce nás všech.

Porodnictví v Česku

V Česku za posledních 25 let několikanásobně vzrostl podíl dětí narozených císařským řezem. Jakou máte osobní zkušenost s českým porodnictvím?
Velmi dobrou. Když člověk ví, co chce a podle toho si vybere i porodnici (a případný doprovod), tak dostane, co chce. Nabídka služeb je různá, má osobní zkušenost z menších porodnic je nicméně skvělá. Nepatřím však mezi ženy "odroďte to někdo za mě".

Intervence ČNB

Jaké dopady na českou ekonomiku bude podle vás mít ukončení intervenčního režimu ČNB? Dotkne se jen exportérů, nebo ovlivní i domácí byznys?
Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. Je správné, že se k tomu snaží využít všechny dostupné nástroje. Čím méně subjektů bude do činnosti ČNB mluvit, tím lépe pro ČR. Stejně jako s rostoucími mzdami musí firmy počítat s posilující korunou.

Evropské dotace

Co si myslíte o evropských dotacích? Jsou spíše prospěšné nebo spíše škodí?
Jsme podpůrci většiny evropských dotací. Dotace stimulují investice, které jsou nositeli zproduktivňování a zproduktivňování je zase nositelem reálného růstu mezd, tzn. životní úrovně.

Plat absolventů studentů a čerstvých absolventů VŠ:

Jak vysoký plat si podle Vašich zkušeností zaslouží ve svém prvním zaměstnání studenti a čerství absolventi VŠ?
Maximálně odpovídající průměrné mzdě. Tempo růstu si absolvent určí svými reálně dosaženými výsledky.

Je protikuřácký zákon ohrožením svobody?

Kuřáci si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který schválila sněmovna. Souhlasíte s tvrzením odpůrců zákona, kteří vytrvale tvrdí, že skrze něj dochází k ohrožení svobody?
Rozhodně ne. Demokracie stojí na pravidlu, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Takže kuřáci ohrožují svobodu nekuřáků, ne opačně.
1 2 3
reklama