reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Martin Lipert

zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Odpovědi respondenta

Růst cen energií

Jak se vás osobně, či vašeho podniku dotkne zvýšení cen energií?Co to podle vás bude znamenat pro český byznys?
Ceny energií jsou a budou naprosto zanedbatelné vůči mzdám v IT. Na druhou stranu jsem rozčílený, protože energetický trh je zregulovaný zleva do prava a když se náhoudou regulace přežene, tak se snažíme o korekce další regulovaní, takže regulujeme na druhou. Firmy promítnou zvýšené náklady do cen ve výrobě a službách a až (možná) ceny energií spadnou, tak ceny zboží a služeb dolů nepůjdou a zůstane nám jen ta inflace a úměrná úroková sazba.

Volební výsledky a priority nové vlády

Jak jste spokojeni s výsledkem voleb? Na jaké priority by se měla příští vláda soustředit, aby se v Česku žilo a podnikalo lépe?
Nesmírně se mi ulevilo, že po 8 letech se našlo dostatek lidí, kteří mají jinou vizi než současní vládci a měli dostatek přesvědčení toto dát najevo. Od vlády očekávám to, aby instituce začaly hájit české zájmy a zájmy všech občanů (včetně všech ryb) bez rozdílu. Cítím obrovskou šanci v to, abychom se dohodli na důchodech, protože pokud to neuděláme zítra, tak řešení bude strašně bolet. Stejně tak bych si přál stavební zákon, který nás posune před Kamerun, ústavní zákaz deficitu státního rozpočtu, pokud růst HDP bude nad 3%, digitalizaci a už žádné kmotry.

Datová schránka pro podnikatele

Byli byste pro to, aby všichni podnikatelé včetně živnostníků museli povinně mít datovou schránku? Je vhodné, aby jim stát tento způsob komunikace nařizoval zákonem?
Rozhodně ano. A současně s tím bych rád slyšel od státu, kolik peněz tímto krokem ušetří. Osobně vidím problém v tom, že přestože státní sféra investuje do technologií miliardy ročně, tak nepozoruji adekvátní zvyšování efektivity, naopak počty státních záměstnanců stále rostou.

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
500 mld je čirý populismus v rozpočtovém skupenství. Jako sci-fi si představuji, až tato (či jiná) vláda v době hojnosti udělá 500 mld. přebytek (mimochodem tato vláda na to měla dost času). Vláda nechce šetřit, což bych u investic podepsal, ale moc rád bych viděl zrušení symbolu marnotratnosti této vlády v podobě 75% slev na jízdném, protože těchto cca 6 mld. rozhodně není investice a rozhodně nijak nepřispívá k prosperitě státu.

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Když dovezete kakaové boby a vyrobíte u nás čokoládu, je to český výrobek? Takto by se dalo pokračovat do nekonečna. Stát se rozpíná, uplatňuje svou moc a tím kráčíme k jisté ne-konkurenceschopnosti. Jediná cesta je deregulace. Postačí se podívat na pražské TAXI. Kde stát reguloval, tam za 2 roky (neregulovaná) technologie snížila ceny, zvýšila kvalitu a až pak si stát uvědomil, že zkouška z místopisu je přežitek. Podobná regulace z minulého století je kniha hostů v hotelech (či kniha jízd). Jenže on by stát deregulací ztratil moc a to se státu nelíbí (a odbory by nesouhlasili s propouštěním).

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Podnikatelé nejsou elektorát současné vlády. Tak asi tak.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Pozitivum ve firmě je to, že jsem si vyluxoval prach zevnitř mého počítače. A osobní rovina ... měli jsme opadanou omítku na balkoně. Nyní jsem nahodil novou, zítra to přeštukuji a budeme mít krásný balkon. Doufám, že stejně jako já bude mít celá společnost radost z našeho krásného balkonu. Na příští rok navrhuji zákaz používání aut, protože jsou mnohem smrtelnější než náš oblíbený koronovir a zabíjí také děti a lidi v produktivním věku, to se koronoviru moc nedaří.

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
My pracujeme jen online, takže jediný rozdíl je v tom, že celá republika přestala pracovat a my stojíme s ní. A to mě mrzí. Protože zatím vidím více infekční chřipku, na kterou pravidelně každý rok zemře 350-600 tisíc lidí. Myslím si, že léčba nás bude bolet mnohem víc než nemoc samotná. Kdyby byly totožné kritéria aplikována na společenská omezení jako při schvalování nových léků, prošla by současná opatření nebo ne? Pamatuji si z Darwinových cen příběh: kuře spadlo do studny, 7 lidí zahynulo při jeho záchraně, ale kuře přežilo.

Dopady koronaviru na firmy (aktualizováno)

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu? Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Na chvili si dáme volno od zákazníků, uděláme si pořádek doma a až to celé skončí, tak to pořádně roztočíme.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Máme nohy na stole a čekáme, jak to dopadne. Také si pamatuji, jak vláda v minulosti nakoupila antivirotika za sta-miliony a pak je po expiraci za cca půlku nechala ekologicky zlikvidovat. Politici se předhání, kdo řekne koro.... vícekrát ve větě, protože samozřejmě platí, že čím více, tím lépe. Takže jsme tu měli Ebolu, prasečí / ptačí chřipku a nyní tohle. Až se z toho vyspíme, vyhodíme mouku, za rok si na tento příběh ani nevzpomeneme. Myslím, že nejveselejší je pan premiér, protože nemusí řešit svoje problémy.
1 2 3 4 5 ... 15
reklama