reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Martin Lipert

zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Odpovědi respondenta

Datová schránka pro podnikatele

Byli byste pro to, aby všichni podnikatelé včetně živnostníků museli povinně mít datovou schránku? Je vhodné, aby jim stát tento způsob komunikace nařizoval zákonem?
Rozhodně ano. A současně s tím bych rád slyšel od státu, kolik peněz tímto krokem ušetří. Osobně vidím problém v tom, že přestože státní sféra investuje do technologií miliardy ročně, tak nepozoruji adekvátní zvyšování efektivity, naopak počty státních záměstnanců stále rostou.

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
500 mld je čirý populismus v rozpočtovém skupenství. Jako sci-fi si představuji, až tato (či jiná) vláda v době hojnosti udělá 500 mld. přebytek (mimochodem tato vláda na to měla dost času). Vláda nechce šetřit, což bych u investic podepsal, ale moc rád bych viděl zrušení symbolu marnotratnosti této vlády v podobě 75% slev na jízdném, protože těchto cca 6 mld. rozhodně není investice a rozhodně nijak nepřispívá k prosperitě státu.

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Když dovezete kakaové boby a vyrobíte u nás čokoládu, je to český výrobek? Takto by se dalo pokračovat do nekonečna. Stát se rozpíná, uplatňuje svou moc a tím kráčíme k jisté ne-konkurenceschopnosti. Jediná cesta je deregulace. Postačí se podívat na pražské TAXI. Kde stát reguloval, tam za 2 roky (neregulovaná) technologie snížila ceny, zvýšila kvalitu a až pak si stát uvědomil, že zkouška z místopisu je přežitek. Podobná regulace z minulého století je kniha hostů v hotelech (či kniha jízd). Jenže on by stát deregulací ztratil moc a to se státu nelíbí (a odbory by nesouhlasili s propouštěním).

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Podnikatelé nejsou elektorát současné vlády. Tak asi tak.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Pozitivum ve firmě je to, že jsem si vyluxoval prach zevnitř mého počítače. A osobní rovina ... měli jsme opadanou omítku na balkoně. Nyní jsem nahodil novou, zítra to přeštukuji a budeme mít krásný balkon. Doufám, že stejně jako já bude mít celá společnost radost z našeho krásného balkonu. Na příští rok navrhuji zákaz používání aut, protože jsou mnohem smrtelnější než náš oblíbený koronovir a zabíjí také děti a lidi v produktivním věku, to se koronoviru moc nedaří.

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
My pracujeme jen online, takže jediný rozdíl je v tom, že celá republika přestala pracovat a my stojíme s ní. A to mě mrzí. Protože zatím vidím více infekční chřipku, na kterou pravidelně každý rok zemře 350-600 tisíc lidí. Myslím si, že léčba nás bude bolet mnohem víc než nemoc samotná. Kdyby byly totožné kritéria aplikována na společenská omezení jako při schvalování nových léků, prošla by současná opatření nebo ne? Pamatuji si z Darwinových cen příběh: kuře spadlo do studny, 7 lidí zahynulo při jeho záchraně, ale kuře přežilo.

Dopady koronaviru na firmy (aktualizováno)

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu? Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Na chvili si dáme volno od zákazníků, uděláme si pořádek doma a až to celé skončí, tak to pořádně roztočíme.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Máme nohy na stole a čekáme, jak to dopadne. Také si pamatuji, jak vláda v minulosti nakoupila antivirotika za sta-miliony a pak je po expiraci za cca půlku nechala ekologicky zlikvidovat. Politici se předhání, kdo řekne koro.... vícekrát ve větě, protože samozřejmě platí, že čím více, tím lépe. Takže jsme tu měli Ebolu, prasečí / ptačí chřipku a nyní tohle. Až se z toho vyspíme, vyhodíme mouku, za rok si na tento příběh ani nevzpomeneme. Myslím, že nejveselejší je pan premiér, protože nemusí řešit svoje problémy.

Podpora podnikání

1) Jaké zákony by Česko mělo změnit, aby zlepšilo podnikatelské prostředí?
2) Jaké zákony přijaté v poslední době podle vás nejvíce přispěly ke zlepšení podnikatelského prostředí?
Ad 1) Všem pomůže sjednocení platby za zdravotní a sociální pojištění (za zaměstnavatele i zaměstnance) a daně z příjmu do jedné platby, kterou by si každý s IQ nad 100 byl schopen vypočítat sám.
Ad 2) neznám jediný

Vyšší mzdy komplikují firmám život

Představuje růst mezd problém pro české firmy, zejména pro ty malé a střední? Zbývají jim peníze na investice a modernizaci? Měl by jim pomoci stát?
Malé firmy již dlouho operují v oligopolně-pracovním prostředí, kde standard mzdy definuje korporátní segment a my jen dotahujeme, protože korporát umí prodat práci za eura a to malí moc neumí. Stát by se měl chovat acyklicky, tzn. že by v dobách hospodářské hojnosti rozdával výpovědi (nikoli jízdenky) a v dobách zlých nabíral (a třeba i dával ty jízdenky) ... jenže on se chová naprosto opačně. A také by mohl zrušit Úřady práce, které odpovídají spíše tereziánské době než digitální a namísto toho oprášili Tlustého návrh na výplatu dávek, který motivoval lidi pracovat za jakýkoli výdělek.
1 2 3 4 5 ... 14
reklama