reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Tomáš Prajzler

Regionální ředitel Talentor Advanced Search

regionální ředitel Talentor Advanced Search

Odpovědi respondenta

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
Jistě že měla. Ale nikdy nebude. Navíc bych byl klidnější, kdyby o použití těch peněz rozhodoval můj 2,5 roku starý syn, než když tak má činit současná vláda...

Kultura a byznys

Máte vzhledem k pracovnímu vytížení čas na kulturu? Čtete knihy, chodíte do divadel, kin, galerií, jezdíte v Česku na kulturní a hudební festivaly a po památkách?
Jsem hlavně velký konzument audioknih a podcastů, baví mě, že je mohu poslouchat při jízdě autem a sportu (běh, kolo...), což jsou aktivity, kterým se věnuji hodně. Kino, divadlo a památky občas.

Změny v zákoníku práce

Vyhovuje fungování vaší společnosti současná podoba zákoníku práce, nebo vaši společnost nějakým způsobem brzdí?Jaké změny v zákoníku práce byste uvítali (i s ohledem na zkušenosti z koronavirové pandemie)?
Obecně bychom přivítali větší pružnost zákoníku práce, například ve smyslu zkrácení výpovědní doby, ale i lepší možnosti individuální úpravy vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. Velké rezervy vidíme také v oblasti snížení administrativní zátěže. V okamžiku, kdy se po 15 celkem úspěšných letech na vedoucí pozici ve firmě nevyznám bez pomoci mzdové účetní ani v oficiálních mzdových výkazech se domnívám, že je něco špatně a že není chyba nutně na mé straně.

Vývoj mezd v době pokoronavirové

Změní pandemie trend rostoucích mezd a benefitů na pracovním trhu v Česku?Lze očekávat, že zaměstnanci nebudou mít takové nároky, budou si práce více vážit a firmy budou mít při hledání lidí větší výběr?
Trh práce byl před COVID krizí (nebo co to je) určitě přehřátý. Co přesně se s ním stane je těžké predikovat, data o vývoji nezaměstnanosti jsou zpožděná a myslím, že se v nich současný stav plně odrazí až na přelomu Q3 a Q4. Pokud se nezaměstnanost skutečně zvýší dramaticky a napříč sektory, pak asi dojde ke všemu co je v otázce uvedeno. Domnívám se však že spíše dojde k tomu, že sice přibude nezaměstnaných, ale v mnoha oborech bude trvat nedostatek zaměstnanců a nabídka se nebude potkávat s poptávkou.

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Návrh je absolutní nesmysl. Pánové Babiš a Toman si přihrávají zemědělské dotace a nejspíš jim to nestačí, tak vymýšlejí nesmysly. Zajímalo by mě, zda je součástí jejich představ i kontrola toho co má kdo v nákupním košíku...
Stát má podpořit podnikatele vytvořením transparentního právního prostředí, zajištěním vymahatelnosti práva, snížením byrokratické zátěže, efektivní digitalizací státní správy a zpřehledněním daňového systému.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Přesto že pro nás je oslabení docela fajn (máme velkou část příjmů v EUR, ale téměř všechny náklady v Kč), jsem spíše pro přijetí eura.

Rozvolňování mimořádných opatření

Dochází k rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirem. Jaký to bude mít vliv na váš byznys? Na co se vy osobně v souvislosti s rozvolněním opatření nejvíce těšíte?
Přímý vliv to na náš business zatím nemá. Těším se na to, že se snad změní sentiment a přestaneme současnost vnímat jako nějakou zombie apokalypsu. Teprve potom může dojít ke skutečnému uzdravování ekonomiky.

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
Jsme B2B business a našimi klinety jsou z 90% střední a velké firmy. Vůbec si netroufám vývoj odhadovat, bude záležet na nastartování / zotavení globální ekonomiky.

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice? To jsem, přes intenzivní sledování kontinuálního COVID vysílání nestačil postřehnout. A teď vážně; ne, nejsem spokojen, chtělo by se říct, že podpůrná opatření jsou polovičatá, ale ona nejsou ani polovičatá. Jsou to populistická plivnutí do moře. Nevím, zda je ok odkazovat zde na jiné médium, tak já na něj radši přímo odkazovat nebudu, jen řeknu, že Jakub Lohniský z Le Premier to co by nám všem mělo vadit včera vyjádřil a na příkladu vlastní firmy popsal velmi pregnantně. Tolik k podpoře podnikatelů. A stimulace ekonomiky jako takové? Darmo mluvit...

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
Vlády, které bych mohl věřit. Transparentnosti. Plánu. Adekvátní komunikace. Rozumného prezidenta. A zejména toto, aby se demokratická opozice spojila a připravila také nějaký koncepční plán, byť bude jen "do šuplíku". Chtěl bych vidět stínovou vládu a stínový krizový štáb a adekvátní komunikaci vize. Chtěl bych vidět skutečnou vizi a strategii, nikoli pouze alternativní taktické plány.
1 2 3 4 5 ... 19
reklama