reklama
reklama

Registry s údaji občanů

Počet nejrůznějších zákonem zřízených registrů a evidencí s různými údaji o obyvatelích už v Česku atakuje stovku. Je to správný trend?
V ideálním případě by měl existovat registr jeden, který by obsahoval centralizované informace s různou úrovní přístupu pro různé instituce. Usnadnilo by to práci státu a život občanům.

Dofinancování hypoték

Je podle vás správné, že ČNB zákazem stoprocentních hypoték de facto nutí zájemce o bydlení bez vlastních úspor k "dofinancování" hodnoty nemovitosti, na niž nestačí hypotéka, jinými dražšími úvěry? Nepovede toto opatření ve skutečnosti ke zhoršení postavení klientů bez úspor?
V současné době nízkých úrokových sazeb mohou lidé propadnout pocitu, že si mohou vysoké úvěry dovolit a nehrozí jim žádné riziko. Ovšem pokud by sazby výrazně stouply, mohlo by to vést k řadě osobních tragédií a zhroucení realitního trhu.

Platy pro české zaměstnance

Některé firmy v Česku hledají zaměstnance pro méně kvalifikované profese za mzdy hluboko pod 20 tisíci korun. Je podle vás v dnešní době možné sehnat na takto placené pozice české zaměstnance? Kolik je podle vašich zkušeností třeba nabízet Čechům na "přebraném" pracovním trhu?
Mzda dnes není při výběru zaměstnání hlavním indikátorem pro jeho volbu. Cena méně kvalifikovaných uchazečů na trhu může stoupat pouze s nabytými zkušenostmi. Hlavním atributem zaměstnání je možnost kariérního postupu, který znamená i vyšší mzdu.

Intervence ČNB

Jaké dopady na českou ekonomiku bude podle vás mít ukončení intervenčního režimu ČNB? Dotkne se jen exportérů, nebo ovlivní i domácí byznys?
Lidé se během posledních let naučili nekupovat rizikové levné a přestárlé ojetiny z dovozu. Posílení kurzu koruny by mohlo s tímto trendem bohužel zamíchat. A to přesto, že ADAC odhaduje roční počet stočených aut prodaných v Německu až na třetinu.

Byznys s vodou

Měla by podle vás vodovody a kanalizace v Česku provozovat města a obce nebo soukromé společnosti?
Už v době tendrů na provozování vodovodů a kanalizací před mnoha lety prozíraví lidé varovali před negativními důsledky, jako je zdražování vody a zanedbaná infrastruktura. Je však otázkou, zda jsou města a obce schopny vést tento byznys lépe.

EET

Je podle vás Elektronická evidence tržeb krok správným směrem? Prospěje státnímu rozpočtu a vyčistí trh od neplatičů daní, jak slibuje ministr financí Babiš?
Celkový efekt EET na ekonomiku se ukáže postupně. Každopádně jako nástroj vyrovnání podmínek na trhu je to jistě pozitivní posun. Lze si jenom přát, aby stát obdobně důsledně evidoval také skutečný stav najetých kilometrů u ojetých automobilů.

Hypotéky

ČNB chce výrazně omezit objem hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Mimo jiné tím chce předejít nafukování realitní bubliny. Pomůže podle vás tento krok zastavit prudký růst cen nemovitostí z posledních let?
Ceny nemovitostí rostou i z řady jiných důvodů, opatření ČNB považuji jen za kosmetickou změnu. Pokud něco hypotéky opravdu zbrzdí a povede ke zpomalení růtu cen bytů, bude to spíše růst úrokových sazeb, případně zbrždění růstu ekonomiky.

Evropské dotace

Co si myslíte o evropských dotacích? Jsou spíše prospěšné nebo spíše škodí?
V sektoru ojetých vozů se evropské dotace nevyskytují. Přitom zejména obnova přestárlého vozového parku by si je zcela jistě zasloužila. A to jak z ekologických, tak z bezpečnostních a zdravotních důvodů.

Investiční byt

Jaký průměrný roční výnos by vás v současné době nalákal ke koupi bytu na investici?
Byt je dobrou investicí vždy, výše ročního výnosu pro mě není příliš důležitá. Navíc ceny bytů v Praze v poslední době začaly významně růst.

Plat absolventů studentů a čerstvých absolventů VŠ:

Jak vysoký plat si podle Vašich zkušeností zaslouží ve svém prvním zaměstnání studenti a čerství absolventi VŠ?
U absolventů hledáme potenciál, chuť se učit, flexibilitu a ochotu relokace. Pokud během studia získali pro nás užitečnou praxi, účastnili se školních projektů a mají zahraniční zkušenosti např. z programu Erasmus, jsme v ohledu mezd velmi štědří.
1 2 3 4 5 6 7 ... 12
reklama