reklama
reklama

Rozvolňování mimořádných opatření

Dochází k rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirem. Jaký to bude mít vliv na váš byznys? Na co se vy osobně v souvislosti s rozvolněním opatření nejvíce těšíte?
Měli jsme to štěstí být prakticky v první vlně, takže již máme za sebou téměř tři týdny návratu k běžnému byznysu.Věřím, že lidé v době koronavirové krize poznali, o kolik bezpečnější je cestování osobním vozem, než hromadnou dopravou. To je faktor, který by mohl přispět k obnově dřívějšího objemu prodejů. Osobně budu ráda, až se budou moci vrátit do školy děti, včetně mojí dcery a až začnou fungovat běžné služby či kina. Ale nejvíce se samozřejmě těším na odložení roušky. Doufejme, že to bude možné co nejdříve, ale nesmí to být spojeno s žádnými riziky pro zdraví lidí.

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
Naše provozovny byly z rozhodnutí vlády uzavřené pět týdnů, což znamenalo ztráty v řádu desítek milionů korun týdně. Dokázali jsme sice omezené množství vozů prodávat on-line, bez poboček, ale to naše ztráty nemohlo v žádném případě pokrýt. Celá ekonomika dostala tvrdou ránu, což se projeví v nižších příjmech většiny domácností a pravděpodobně i jejich nižší ochotou utrácet za ojeté automobily, i když ty jsou nyní na cenovém dně. Věřím, že se byznys nakonec vzpamatuje, ale bude to trvat řadu měsíců. Zároveň budeme doufat, že nás na podzim nebo v zimě nečeká druhá vlna pandemie.

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Nejdůležitější je ekonomiku země co nejdříve vrátit k normálnímu fungování, to má mnohonásobně větší hodnotu, než jakákoliv státní pomoc. Po uplynulém týdnu a dnešním otevření třeba i našich autocenter se zdá, že je vývoj situace na dobré cestě. Samozřejmě jsme vděční i za program Antivirus, tedy tzv. "kurzarbeit". Ale nejvíce pracovních míst zachráníme, pokud začneme opět normálně fungovat a pokud budou mít zaměstnání a normální mzdu i naši potenciální zákazníci.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
Nejvíc mi chybí setkávání s lidmi ve firmě, což je jinak v podstatě většina mé pracovní doby. Videokonference nemohou osobní kontakt nikdy úplně nahradit.Také se mi nedostává informací o tom, jak a kdy chce vláda uvolnit pravidla tak, abychom mohli opět zprovoznit pobočky. Sice se nám daří prodávat vozy přes internet a call centrum, ale je to jen zhruba pětina obvyklého objemu. Celá firma je postavená na využívání více než dvou desítek poboček v České republice a bez nich nemůže být tak výkonná, jak jsme zvyklí. Bohužel to má důsledky, které budeme napravovat těžce a dlouho.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Z hlediska firmy jsme při drastickém poklesu prodejů kvůli uzavřeným pobočkám velmi příjemně překvapeni tím, že jsme se dokázali rychle přeorientovat na on-line prodej. Ten nám nyní dokáže nahradit asi pětinu dříve prodávaného objemu vozů. Je tedy vidět, že i ojetá auta je možno prodávat "na dálku" a zákazníkům to vyhovuje. I jim patří dík za to, že můžeme alespoň omezeně fungovat. Pro mě osobně znamená situace obrovské pracovní vypětí, jelikož krizový štáb společnosti, jehož činnost řídím, funguje prakticky nepřetržitě. A k tomu doma učím dceru v první třídě. Ale díky tomu se více vidíme :-)

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
Současná situace urychlila schopnosti kolegů používat nástroje, na které zatím nebyli zvyklí a efektivita práce z domova se tím rapidně zvýšila. Bohužel v AAA AUTO leží hlavní tíha naší činnosti na lidech "v terénu" - prodejcích, výkupčích, zprostředkovatelích úvěrů a dalším personálu na pobočkách. Ty jsou kvůli nařízení vlády uzavřené. Celková výkonnost firmy se proto dramaticky snížila, protože práce z domova na těchto pozicích není možná. Chceme si tyto zaměstnance udržet, a proto s napětím očekáváme detailní metodiku pro státní pomoc v oblasti zaměstnanosti v rámci programu Antivirus.

Dopady koronaviru na firmy (aktualizováno)

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu? Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Uzavření prodejen ojetin má samozřejmě enormní dopad na počet prodaných vozů a tedy na jediný zdroj příjmů firmy, ze kterého hradíme provozní náklady, tedy zejména mzdy 3000 zaměstnanců ve čtyřech zemích. Zlevnili jsme většinu vozů a snažíme se je prodávat on-line, ale je velmi těžké docílit alespoň částečně obdobného výkonu jako na pobočkách. Pokud se autocentra co nejdříve, samozřejmě s přihlédnutím k epidemiologické situaci, neobnoví, mohou tito lidé skončit bez práce. Chceme věřit, že stát najde v rozpočtu dostatek financí na podporu podnikatelů a firem, aby k propouštění nemuselo dojít.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Dopady zatím nejsou velké. Je to možná i tím, že cestování osobním vozem místo veřejné dopravy je v době epidemií jedním z účinných opatření proti nákaze, proto mohou dokonce prodeje ojetých vozů stoupnout. Navíc se omezuje výroba v řadě automobilek, což může, spolu s klesající cenou ropy, trh ojetin dále podpořit. Může se zároveň zvýšit podíl ojetých aut prodaných přes internet či call centrum, bez nutnosti navštívit pobočku.

Podpora podnikání

1) Jaké zákony by Česko mělo změnit, aby zlepšilo podnikatelské prostředí?
2) Jaké zákony přijaté v poslední době podle vás nejvíce přispěly ke zlepšení podnikatelského prostředí?
Z pohledu našeho businessu by bylo dobré omezit dovoz nekvalitních a přestárlých ojetin. Tyto vozy jsou velmi často předmětem nejrůznějších podvodů a manipulací, od přetáčení tachometrů, přes padělání roku výroby až k zatajování vážných poškození při haváriích. Nejlepší cestou by bylo rozšíření emisních poplatků na vozy s emisními normami EURO 3 a EURO 4, zatím se platí jen za EURO 0, 1 a 2. Když byly tyto polatky před deseti lety poprvé zavedeny, vedlo to k poklesu objemu dovozů zhruba o 40 %. Zákon, který prostředí ojetin prospěl, bylo předloňské zavedení pokut za stáčení tachometrů.

Evropská ochrana životního prostředí

Jak konkrétně se připravujete na zpřísňující se evropskou politiku v oblasti ochrany životního prostředí? Jaký dopad pro vás mohou mít tyto nové regulace? Čeho se nejvíc obáváte?
Vzhledem k tomu, že elektromobily jsou stále velmi drahé, není k nim vybudovaná infrastruktura a objevují se zprávy o dramatickém zdražování elektrické energie pro jejich dobíjení, mám pocit, že se spíše zvýší zájem lidí o starší vozy s klasickými motory. Proto věřím, že sektor ojetých vozů by tyto regulace v blízké době negativně zasáhnout neměly. Je možné, že proti klasickým autům budou přijata nějaká represivní opatření, která by vedla k větší výměně vozového parku. Ta však vždy bývá pro prodejce ojetin pozitivní, protože trh "rozhýbá", zvlášť pokud by byl proces podpořen dotacemi.
1 2 3 4 5 ... 13
reklama