reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Karolína Topolová

generální ředitelka AAA Auto
Odpovědi respondenta

Manažerské investice

Jakým způsobem se snažíte zhodnocovat peníze, které vyděláte? Investujete například na kapitálových trzích nebo do nemovitostí?
Do nemovitostí, ideálně k vlastnímu bydlení nebo pro bydlení rodiny. Za důležité považuji rovněž investice do vzdělání dětí.

Kultura a byznys

Máte vzhledem k pracovnímu vytížení čas na kulturu? Čtete knihy, chodíte do divadel, kin, galerií, jezdíte v Česku na kulturní a hudební festivaly a po památkách?
Když mohu, přečtu si nějakou dobrou severskou detektivku. Ale většinou věnuji tu trochu volného času, který mi zbude rodině, nebo sportovním aktivitám.

Změny v zákoníku práce

Vyhovuje fungování vaší společnosti současná podoba zákoníku práce, nebo vaši společnost nějakým způsobem brzdí?Jaké změny v zákoníku práce byste uvítali (i s ohledem na zkušenosti z koronavirové pandemie)?
Jako zaměstnavatel ctíme práva zaměstnanců a respektujeme úpravu zákoníku práce, byť se nám z pohledu zaměstnavatele může zdát jeho současná podoba občas nadmíru byrokraticky zatěžující. V rámci extrémní zkoušky, které byli a stále jsou vystaveni všichni zaměstnavatelé v průběhu koronavirové krize, bychom považovali za vhodné a žádoucí, aby zákoník práce obsahoval podrobnější úpravu práce z domova, tedy tzv. „home office“. Obě strany, tedy jak zaměstnavatelé, tak i zaměstnanci, by měli jasnější povědomí o tom, v jakých mezích se mohou pohybovat a co je od nich v tomto směru vyžadováno.

Internetové obchody na vzestupu

Posílily vaše firmy v posledních měsících v důsledku pandemie svou pozici v online prodeji? Budete dále více sázet na e-commerce?Vy osobně jste začal/a více nakupovat na e-shopech a budete v tom pokračovat, nebo se vrátíte do kamenných prodejen?
Ano, on-line prodej ojetých vozů pro nás byl po dobu pěti týdnů, kdy byly z rozhodnutí vlády uzavřeny všechny maloobchodní provozovny, jediným prodejním kanálem. Dařilo se nám takto obsloužit až 350 kupujících týdně. Přitom do té doby jsme běžným zákazníkům v České republice prodávali vozy bez nutnosti návštěvy provozovny jen okrajově. E-komerci chceme podporovat i nadále, vnímáme jí jako možný prostor k dalšímu zvýšení růstu objemu prodejů i po konci opatření proti koronaviru a jako pojistku pro další podobné krize. V osobním životě využívám e-shopy standardně již delší dobu.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Současný kurz české koruny nám pomáhá v exportech ojetých vozů do zahraničí, které částečně kompenzují výpadek prodejů na domácím trhu. Nejvíce vozů jsme díky propadu kurzu exportovali hned v prvních týdnech po vládou nařízeném uzavření našich poboček od 14. března, ale daří se nám exportovat desítyk vozů týdně i nyní. K přijetí eura máme spíše neutrální vztah. Většinu našich vozů obchodujeme na lokálních trzích a kurzové rozdíly nás tak příliš neovlivňují.

Rozvolňování mimořádných opatření

Dochází k rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirem. Jaký to bude mít vliv na váš byznys? Na co se vy osobně v souvislosti s rozvolněním opatření nejvíce těšíte?
Měli jsme to štěstí být prakticky v první vlně, takže již máme za sebou téměř tři týdny návratu k běžnému byznysu.Věřím, že lidé v době koronavirové krize poznali, o kolik bezpečnější je cestování osobním vozem, než hromadnou dopravou. To je faktor, který by mohl přispět k obnově dřívějšího objemu prodejů. Osobně budu ráda, až se budou moci vrátit do školy děti, včetně mojí dcery a až začnou fungovat běžné služby či kina. Ale nejvíce se samozřejmě těším na odložení roušky. Doufejme, že to bude možné co nejdříve, ale nesmí to být spojeno s žádnými riziky pro zdraví lidí.

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
Naše provozovny byly z rozhodnutí vlády uzavřené pět týdnů, což znamenalo ztráty v řádu desítek milionů korun týdně. Dokázali jsme sice omezené množství vozů prodávat on-line, bez poboček, ale to naše ztráty nemohlo v žádném případě pokrýt. Celá ekonomika dostala tvrdou ránu, což se projeví v nižších příjmech většiny domácností a pravděpodobně i jejich nižší ochotou utrácet za ojeté automobily, i když ty jsou nyní na cenovém dně. Věřím, že se byznys nakonec vzpamatuje, ale bude to trvat řadu měsíců. Zároveň budeme doufat, že nás na podzim nebo v zimě nečeká druhá vlna pandemie.

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Nejdůležitější je ekonomiku země co nejdříve vrátit k normálnímu fungování, to má mnohonásobně větší hodnotu, než jakákoliv státní pomoc. Po uplynulém týdnu a dnešním otevření třeba i našich autocenter se zdá, že je vývoj situace na dobré cestě. Samozřejmě jsme vděční i za program Antivirus, tedy tzv. "kurzarbeit". Ale nejvíce pracovních míst zachráníme, pokud začneme opět normálně fungovat a pokud budou mít zaměstnání a normální mzdu i naši potenciální zákazníci.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
Nejvíc mi chybí setkávání s lidmi ve firmě, což je jinak v podstatě většina mé pracovní doby. Videokonference nemohou osobní kontakt nikdy úplně nahradit.Také se mi nedostává informací o tom, jak a kdy chce vláda uvolnit pravidla tak, abychom mohli opět zprovoznit pobočky. Sice se nám daří prodávat vozy přes internet a call centrum, ale je to jen zhruba pětina obvyklého objemu. Celá firma je postavená na využívání více než dvou desítek poboček v České republice a bez nich nemůže být tak výkonná, jak jsme zvyklí. Bohužel to má důsledky, které budeme napravovat těžce a dlouho.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Z hlediska firmy jsme při drastickém poklesu prodejů kvůli uzavřeným pobočkám velmi příjemně překvapeni tím, že jsme se dokázali rychle přeorientovat na on-line prodej. Ten nám nyní dokáže nahradit asi pětinu dříve prodávaného objemu vozů. Je tedy vidět, že i ojetá auta je možno prodávat "na dálku" a zákazníkům to vyhovuje. I jim patří dík za to, že můžeme alespoň omezeně fungovat. Pro mě osobně znamená situace obrovské pracovní vypětí, jelikož krizový štáb společnosti, jehož činnost řídím, funguje prakticky nepřetržitě. A k tomu doma učím dceru v první třídě. Ale díky tomu se více vidíme :-)
1 2 3 4 5 ... 12
reklama