reklama
reklama

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
Byl bych velmi rád, kdyby se prodeje nových bytů co nejdříve vrátily na stav před vypuknutím koronavirové pandemie. Podle aktuálního stavu ekonomiky ale není příliš reálné, že se na původní hodnoty prodeje brzy vrátí. Kdyby došlo jen k ekonomické recesi a ne ke krizi, budu to považovat za velmi optimistický scénář. Jakékoliv přesnější prognózy jsou v současné době jen věštěním z křišťálové koule. Pokud jde o Zoo Tábor, tak považuji za velmi pozitivní, že jsme ji mohli již 27.4. otevřít. Jsme jedinou jihočeskou zoo, která otevřela ihned po skončení restrikcí, díky online prodeji vstupenek.

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Domnívám se, že některé kroky byly správné. Ale celková pomoc je zcela nedostatečná. Například už jen to, že z pomoci byla úplně vypuštěná celá Praha, je zásadní problém pro desítky tisíc podnikatelů. Zcela nepřípustné je také přenášení problémů na jiné skupiny lidí, což způsobí navržený plošný odklad placení nájemného. Jde o protiústavní zásah do práva na soukromé vlastnictví a doufám, že ho ústavní soud zruší. Nesmyslné je i to, že venkovní výběhy zoologických zahrad se otevřou až na konci května, když procházky ve volné přírodě jsou povolené a doporučované.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
To, že člověk musí zůstat zavřený doma, je sice nepříjemné, ale dá se to vydržet. Mnohem více mi vadí nemožnost normálně realizovat podnikatelskou činnost. Zásadní je to hlavně v naší zoo v Táboře, která je už několik týdnů pro veřejnost uzavřená. Zahrada je nejen bez návštěvníků, ale i bez školáků, pro které jsme i letos připravili spoustu zajímavých vzdělávacích programů.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Pětadevadesát procent jsou negativa. Jediné pozitivum, které lze na současné situaci nalézt, je stabilizace trhu práce. Zatímco v minulém období při fakticky nulové nezaměstnanosti bylo velmi náročné získat schopné lidi, v blízké době se na pracovní trh opět vrátí i kvalifikovaní a motivovaní pracovníci. Ostatně určitá změna se už začala projevovat, což můžu doložit například na pozici účetní. Zatímco ještě loni v létě jsme museli potenciální uchazeče s touto kvalifikací cíleně oslovovat, nyní si můžeme vybírat ze stovek zájemců. A to ještě ani žádná velká vlna masivního propouštění nezačala.

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
Práci z domu jsme zavedli teprve před pár dny, takže na jakékoliv hodnocení je ještě příliš brzy. Vlastní efektivitu budeme vyhodnocovat nejdříve po týdnu, nejlépe po dvou. Nicméně jsme se pokusili zavést jasná a kontrolovatelná pravidla, například přesně dané termíny a časy všech porad, které se nyní uskutečňují prostřednictvím videokonferencí. Každý zaměstnanec pracující z domova má zadané konkrétní úkoly s termíny, do kdy je má splnit. Vedoucí pracovníci pak jejich dodržování průběžně kontrolují. Také komunikace s klienty nyní probíhá pouze po telefonu a emailech, osobní kontakt je omezen.

Dopady koronaviru na firmy (aktualizováno)

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu? Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Současná epidemie do chodu Ekospolu zasáhla, několik zaměstnanců z preventivních důvodů doma. Zásadní dopad má na provoz naší zoologické zahrady v Táboře. Od neděle jsme ji do odvolání uzavřeli pro všechny návštěvníky. Očekáváme, že se kvůli tomu výnosy zahrady sníží o stovky tisíc Kč. Pokud se koronavirus ještě rozšíří a propukne celosvětová pandemie větších rozměrů, tak bude následovat globální recese, která postihne celé světové hospodářství. Nejvíce ohrožená odvětví jsou cestovní ruch a doprava, krize ale dopadne i na většinu ostatních firem. Mnohé slabší zkrachují, nezaměstnanost vzroste.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Současná epidemie do chodu Ekospolu zatím významně nezasáhla, mnohem větší dopad má na provoz naší zoologické zahrady v Táboře. Dočasně jsme zrušili všechny komerční akce, jako např. Den ošetřovatelem či Noc v zoo. Očekáváme, že se kvůli tomu výnosy zahrady sníží o stovky tisíc korun. Pokud se koronavirus ještě více rozšíří a propukne celosvětová pandemie větších rozměrů, tak zcela jistě bude následovat globální recese, která postihne celé světové hospodářství. Nejvíce ohrožená odvětví jsou cestovní ruch a doprava, krize ale dopadne i na většinu ostatních firem.

Podpora podnikání

1) Jaké zákony by Česko mělo změnit, aby zlepšilo podnikatelské prostředí?
2) Jaké zákony přijaté v poslední době podle vás nejvíce přispěly ke zlepšení podnikatelského prostředí?
Nevybavuji si žádný zákon, který by podnikatelské prostředí v ČR zlepšil. Naopak záplava nových regulí firmy svazuje. Jsem zastáncem co nejmenšího státního zásahu, což je pravý opak dnešní přeregulovanosti. Příkladem je stavební právo, jehož komplikovanost vedla k zablokování povolování staveb. Na to doplácejí všichni včetně firem. Kvůli mnoholetému martyriu se stavebním řízením nemohou pružně reagovat na aktuální poptávku a rychle rozšířit provozovnu či výrobní prostory. Nedostatek bytů brzdí mobilitu a ztěžuje nábor nových zaměstnanců, nedokončená infrastruktura zvyšuje náklady na logistiku.

Vyšší mzdy komplikují firmám život

Představuje růst mezd problém pro české firmy, zejména pro ty malé a střední? Zbývají jim peníze na investice a modernizaci? Měl by jim pomoci stát?
Růst mezd není problém, pokud je vázaný na zvyšování produktivity práce. V současné době takřka nulové nezaměstnanosti je naopak vysoký plat odpovídající přínosu daného člověka pro firmu zásadní konkurenční výhodou. Zcela špatně je ale automatické plošné zvyšování mezd bez ohledu na pracovní výsledky konkrétních zaměstnanců. Stejně tak jsem zásadně proti jakýmkoliv státním zásahům a dotacím pro méně úspěšné firmy, protože jen pokřivují trh a umožňují přežívat i takovým společnostem, které by na trhu neuspěly.

Evropská ochrana životního prostředí

Jak konkrétně se připravujete na zpřísňující se evropskou politiku v oblasti ochrany životního prostředí? Jaký dopad pro vás mohou mít tyto nové regulace? Čeho se nejvíc obáváte?
EU často přijímá regulace, které jsou naprosto odtržené od reality. Typickým příkladem je právě "zelená" legislativa. Nás se nejvíce dotklo nařízení stavět pouze nízkoenergetické domy, které lidi omezuje v jejich výběru. Navíc se to naprosto míjí účinkem. Očekávaná úspora energie nenastane, člověk by totiž nesměl větrat okny. To zásadně snižuje komfort bydlení a ne každý se proto bude chtít větrání okny vzdát. Kromě toho nutnost stavět domy s takřka nulovou spotřebou energie zvyšuje ceny nemovitostí o stovky tisíc korun. Tento bruselský diktát tak vůbec nic nezlepší, pouze zdraží bydlení.
1 2 3 4 5 ... 22
reklama