reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Jiří Machálek

ředitel společnosti West Media
Odpovědi respondenta

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
Může přijít i větší krize než tato a my, velcí kluci, bychom jí měli zvládnout. Tím, že se zadlužujeme, říkáme svým malým dětem: "my to nezvládáme, neumíme to sami vyřešit, zbaběle to hodíme na vás, vy to budete muset zaplatit. Budete muset být lepší, než jsme my teď".

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Regulacemi se nic nevyřeší, nechte obchodníky obchodovat s čím chtějí a jak chtějí. České podnikatele by stát nejlépe podpořil snížením daní, snížením administrativy a zvýšením výkonu úřadů.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
DinoPark v Česku oslabení měny nijak nezasahuje a pokud máme tržby v jiných zemích, jsou v eurech. Nicméně i tak si myslíme, že bychom se měli ke společné měně přihlásit a tím se podílet na uskutečňování mnohem většího projektu, než je naše vlastní podnikání.

Rozvolňování mimořádných opatření

Dochází k rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirem. Jaký to bude mít vliv na váš byznys? Na co se vy osobně v souvislosti s rozvolněním opatření nejvíce těšíte?
DinoParky jsou připravené přivítat své zvědavé návštěvníky. Těšíme se, až budeme moci předvézt vše, co jsme v zimní přestávce připravili za novinky.

Propouštění v době pandemie

Museli jste v důsledku pandemie propustit část zaměstnanců, případně o tomto kroku uvažujete?
Prozatím ne, stále ale nevíme, kdy pro DinoParky začne sezóna. Stále máme zavřeno ve všechn čtyřech zemích, kde působíme. Situace je těžká, ale snažíme se jí čelit aktivitou a připravovat se na dobu, kdy se lidé opět budou rádi věnovat zábavě a poznávání.

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
DinoPark bude fungovat hned, jak bude moci, nicméně si vůbec nemyslím, že se byznys vrátí rychle do původních kolejí. Lidi jsou zmatení, z části vystrašení ale také znechucení. Děláme vše, co můžeme, abychom situaci vylepšili.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Pozitivní vliv se hledá opravdu těžko. Všechny naše DinoParky jsou zavřené, a to jak u nás, tak i v ostatních zemích, kde působíme. S tím souvisí pochopitelně neexistující tržby. Připraveno ovšem na novou sezónu jsme a tak se těšíme, že si lidé budou chtít třeba v létě vše vynahradit.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Zasáhla velmi výrazně. Všechny DinoParky jsou nyní uzavřené, právě dnes jsme museli ukončit provoz DinoParku v Liberci a ani s novou sezónou žádné parky prozatím otevírat nebudeme,a to jak v ČR, tak i na Slovensku. Po odeznění epidemie se snad vrátí vše rychle do starých kolejí, důvod, proč by se tak nemělo stát, nevidím.

Česko za 30 let

Co dělat, aby Česko i za 30 let zůstalo vyspělým státem?
Rozumně investovat a směrovat peníze tam, kam patří, do vzdělávání, infrastruktury, výzkumu a posílení obrazu státu. Ne do úplatků voličům a nesmyslných dotací.

Dopadne na Česko recese?

1) Obáváte se recese nebo alespoň výrazného zpomalení domácí ekonomiky?
2) Měla by se už vláda, respektive firemní svět, připravovat na "horší časy"?
Zpomalení ekonomiky přijde a následky budou daní za současnou rozmařilost a nezodpovědnost, kdy projídáme (spíše zkrmujeme) to, co bychom si měli připravovat na horší časy. Firemní svět se jistě připraví, u vlády potřebnou míru zodpovědnosti nevidím.
1 2 3 4 5 ... 12
reklama