reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Jakub Brandalík

ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Odpovědi respondenta

Manažerské investice

Jakým způsobem se snažíte zhodnocovat peníze, které vyděláte? Investujete například na kapitálových trzích nebo do nemovitostí?
Všechny vydělané peníze v současnosti investujeme zpět do firmy, jelikož je po Covidu potřebujeme k obnoveni produkce křišťálových světlovodů Lightway.

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
Ty peníze z 80 % zmizí bez účelu. A takový schodek budeme muset zaplatit zvýšenými daněmi.

Kultura a byznys

Máte vzhledem k pracovnímu vytížení čas na kulturu? Čtete knihy, chodíte do divadel, kin, galerií, jezdíte v Česku na kulturní a hudební festivaly a po památkách?
Vzhledem k tomu, že 12 hodin denně pracuji na obnovení výroby a montáží našich křišťálových světlovodů Lightway, zbývá čas už jen na rodinu. Ale kupodivu v divadle a v kině už jsme s manželkou v červnu byli.

Změny v zákoníku práce

Vyhovuje fungování vaší společnosti současná podoba zákoníku práce, nebo vaši společnost nějakým způsobem brzdí?Jaké změny v zákoníku práce byste uvítali (i s ohledem na zkušenosti z koronavirové pandemie)?
Je citelně znát změna chování zaměstnance, když mu skončí zkušební doba. Jednoduše se zařadí do průměru.
Máme firmu na prodej křišťálových světlovodů Lightway také v Anglii, a tam je výpověď možná okamžitě, bez udání důvodu. Slušností je sjednávat do pracovní smlouvy s lidmi výpověď týdenní. Když máme dobrého člověka, tak si ho vážíme a děláme vše proto, aby u nás ve firmě zůstal. Je to vzájemně výhodná spolupráce.
Oproti tomu anglickému, je náš český zákoník práce výsledkem uvažování a konání líných a neschopných lidí, kterým se nikdy pracovat nechtělo.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Křišťálové světlovody Lightway se nejlépe prodávají za hranicemi a kurz britské libry vůči koruně je pro nás tedy tuto chvíli příznivý. Vyrábíme v Čechách a export do Anglie stále stoupá. Lidé ve Velké Británii teď v korona krizi hodně opravují a vylepšují svoje domy a chtějí více denního světla do vnitřních prostor. Kde jsou ty časy, kdy byla libra za 57 Kč.
Zavedení eura by dle mého názoru ekonomice prospělo.

Rozvolňování mimořádných opatření

Dochází k rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirem. Jaký to bude mít vliv na váš byznys? Na co se vy osobně v souvislosti s rozvolněním opatření nejvíce těšíte?
Těším se na normální režim byznysu, který vzniká mezi dvěma a více lidmi, když se potkají bez roušek a dohodnou osobně obchod.
Těším se na to, že naši zaměstnanci přestanou být hysteričtí a přijdou normálně do práce.
Těším se na normální výrobu, a že produkce našich křišťálových světlovodů zase začne stoupat.

Propouštění v době pandemie

Museli jste v důsledku pandemie propustit část zaměstnanců, případně o tomto kroku uvažujete?
V době pandemie jsme byli nuceni propustit ty zaměstnance, kteří nepodávali alespoň standardní výkon. U ostatních se tento krok projevil zvýšením jejich produkce.
Plusem současné situace je, že k takovým organizačním změnám u nás došlo. Do té doby jsme totiž k jejich realizaci neměli odvahu.
Teď jsme odvahu vlastně ani nepotřebovali, prostě jsme to udělali.

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
Budeme to trvat zhruba 6 měsíců, než chytneme náš původní prodejní a výrobní plán. Potřebujeme najít náhradní zakázky za dodávky křišťálových světlovodů. Měli jsme letos dodávat větší zakázky do Saudské Arábie, kde nám stavby zavřeli do konce roku. Dost času nám vezme náprava myšlení našich lidí ve firmě. Zvykli si ,se na koronavir vymlouvat a nemít dostatečnou produkci. Někteří naši lidi chtějí být doma a pracovat z domova. To dost dobře často nejde. Proto stojíme před otázkou zda s nimi ukončit pracovní poměr a přijmout nové lidi, kteří budou ochotni chodit do práce.

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Tuto otázku je třeba položit jinak. Jak vláda mluví o tom, že pomáhá ekonomice v době koronaviru? Vláda totiž nepomáhá. Nemá na to peníze a ani je dát podnikatelům nechce. Vláda ví, si podnikatelé musí pomoc sami. Pokud je podnikatel opravdu podnikatelem, musí si pomoci sám. Žádná pomoc od vlády ho nezachrání, jenom se oddálí jeho krach. Pokud pomoc přece jenom nějaká přijde, bude to minimálnímu počtu podnikatelů a minimální částky, které stejně nic nevyřeší. Je to plýtvání státními penězi.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
Zažívám nedostatek osobního kontaktu s lidmi v obchodě i v soukromém životě. V pracovním životě to přináší mnohem méně nových zakázek a ty které už máme tak jsou odložené na neurčito, nebo zpožděné. Což sebou nese finanční ztráty a nemožnost v normálním režimu platit závazky. V osobním životě to přináší izolovanost od známých a kamarádů.
Jakub Brandalík
1
reklama