reklama
reklama

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Kurzové výkyvy nejsou pro nastavení naší firemní obchodní politiky významné. Na otázku vstupu do eurozóny nemám vlastní kvalifikovanou odpověď.

Rozvolňování mimořádných opatření

Dochází k rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirem. Jaký to bude mít vliv na váš byznys? Na co se vy osobně v souvislosti s rozvolněním opatření nejvíce těšíte?
Dokud se neuvolní cestování mezi státy všemi směry, tak rozvolňování uvnitř hranic jednotlivých států je pro naši práci bezvýznamné.
Těším se na to, že uvidím všechny své kolegy naživo, ne jen přes monitor.....

Propouštění v době pandemie

Museli jste v důsledku pandemie propustit část zaměstnanců, případně o tomto kroku uvažujete?
Několik měsíců výpadku produkce bychom určitě ustáli. Obnovení provozu je ale v nedohlednu. Podporu ze strany státu jsme zatím nepocítili. Na pořadu dne jsou zákonitě úvahy o redukci všeho a všech, co můžeme natrvalo nebo dočasně postrádat. Bude se to týkat i některých pracovních pozic.

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
Vaše otázky jsou jako pro paní Colombovou, kterou dosud nikdo neviděl.
Mezinárodní doprava záleží na mezinárodní koordinaci. Až budeme znát, v jaké rozsahu a za jakých podmínek se otevřou všechny hranice, budeme znát i odpověď.
Původní koleje nejsou na pořadu dne.

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Z mého pohledu je na hodnocení ještě brzy. Teprve duben ukáže, jak se projeví podpora zaměstnanosti. Z pohledu cestovní kanceláře bude důležitá právní úprava některých spotřebitelsko-odběratelských vztahů. Nejdůležitější bude otevření hranic a znovuobnovení leteckého provozu.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
Upřímně, nenapadá mě nic, co by mi chybělo a stálo to za řeč. Každodenní osobní kontakt nahrazujeme digitálním. Přibyly plány a výzvy pro podnikání do budoucna. Mám kolem sebe skvělý tým lidí - rodinu i kolegy...říká se tomu štěstí. "Normál" bude asi jiný než dosud a i na něj se těším.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Intenzivně musíme přehodnocovat, co děláme a co budeme dělat. Je povzbudivé vidět, jak se moji kolegové staví k výzvám, které nás sice zaskočily, ale neochromily. Konečné dopady budeme teprve sčítat. Osobně si vážím týmu, který mám kolem sebe a který mě utvrdil v tom, že naše práce má smysl. Za to jsem vděčná.

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
Některé práce lze bez omezení vykonávat na HO, např. účetnictví, programování. Samozřejmě chybí jinak potřebný osobní kontakt mezi kolegy. Ostatní pozice např. referentů cestovní kanceláře lze s trochou nadsázky rovněž vykonávat na HO, ale za dané situace není co vykonávat, neboť se cestovní ruch zastavil. To je zásadní problém. Prázdné kanceláře si pochvaluje úklidový tým. Jarnímu úklidu nikdo nepřekáží.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Zásadně! Jednak nepředvídatelností, rychlostí změn v letecké přepravě a samozřejmě obrovským přívalem málo povzbudivé práce. Především nedokážeme odhadnout, kdy krize začne ustupovat. Od její délky se budou odvíjet změny v našem byznysu. V letecké přepravě jsou hlavními hráči letecké společnosti. Ony budou určovat trendy. Právě se nacházíme v bodě nula. Je to dobrá příležitost k přehodnocování.

Vyšší mzdy komplikují firmám život

Představuje růst mezd problém pro české firmy, zejména pro ty malé a střední? Zbývají jim peníze na investice a modernizaci? Měl by jim pomoci stát?
Od konce: stát by neměl především překážet. Riziko podnikání nese každý za sebe. Dotace do komerční sféry ji jen deformují. Produktivitou práce neodůvodněný růst mezd ve státním sektoru je nebezpečný a pro soukromou sféru škodlivý. Doplatíme na něj v konečném důsledku všichni.
1 2 3 4 5 ... 9
reklama