reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Radek Špicar

viceprezident Svazu průmyslu ČR
Odpovědi respondenta

Tipy na knižní novinky a podcasty

Jakou letos vydanou knihu byste doporučili čtenářům Ekonomu? Proč zrovna tuto? Máte tip i na nějaký podcast?
Nedávno vydaný nádherný Kompletní soupis grafického díla Vladimíra Boudníka a podcast Insider nabízející zajímavý vhled do světa českého konzervatismu

Česko země koronaviru

Česko se zařadilo mezi země s největším přírůstkem počtu případů onemocnění covid-19 na světě. Dominuje i ve statistikách úmrtí. Vnímáte to jako stigma při jednání s vašimi zahraničními partnery? Muže to podle vás do budoucna poškodit obraz České republiky?
Ano, zahraniční investoři jsou z aktuálního vývoje velmi překvapení a poukazují na komplikace, které to způsobuje v jejich obchodních aktivitách v České republice.

Kultura a byznys

Máte vzhledem k pracovnímu vytížení čas na kulturu? Čtete knihy, chodíte do divadel, kin, galerií, jezdíte v Česku na kulturní a hudební festivaly a po památkách?
Na kulturu je potřeba najít čas vždy. Bez ní by kvalita života nestála za nic.

Internetové obchody na vzestupu

Posílily vaše firmy v posledních měsících v důsledku pandemie svou pozici v online prodeji? Budete dále více sázet na e-commerce?Vy osobně jste začal/a více nakupovat na e-shopech a budete v tom pokračovat, nebo se vrátíte do kamenných prodejen?
ANO

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Ano, protože je lepší platit eurem než platit směnárnám.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Probíhající pandemie přinutila v mnoha oblastech ke spolupráci podniky, univerzity a stát a to mnohem intenzivněji nežli tomu bylo v České republice doposud zvykem. Navíc přispívá ke zkracování nejrůznějších povolovacích řízení na nezbytné minimum, jako třeba certifikaci respirátorů z ČVUT. Bylo by skvělé kdyby oboje přetrvalo i po jejím odeznění pandemie.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Podle průzkumu Svazu průmyslu má 37% procent průmyslových firem problém s dodávkami součástek nebo surovin. 36 % řeší potíže s logistikou a 35 % se potýká s poklesem poptávky. 20% má potíže s cash flow.. Plná třetina firem má některé ze zaměstnanců v karanténě.

Česko za 30 let

Co dělat, aby Česko i za 30 let zůstalo vyspělým státem?
Zbavit se "levné ekonomiky. To znamená, dostat se z pozice subdodavatelů do pozice finálních výrobců. Přispět k rozvoji domácích firem investujících své zisky v České republice. A nebát se digitalizace, automatizace a robotizace.

Dopadne na Česko recese?

1) Obáváte se recese nebo alespoň výrazného zpomalení domácí ekonomiky?
2) Měla by se už vláda, respektive firemní svět, připravovat na "horší časy"?
Zatím to vypadá na celkem standardní zpomalení ekonomického růstu. To se ale může rychle změnit v případě, že Německo skutečně spadne do recese, dojde k tvrdému Brexitu a rozpoutá se obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

Czech Republic, nebo Czechia?

České sportovní svazy řeší, zda zůstat u dlouhé a již zažité verze názvu státu Czech Republic, nebo začít užívat její kratší a označení Czechia. Téma je stále aktuální proto, že se blíží hokejové mistrovství světa a už brzy se začne připravovat výbava sportovců pro zimní OH v Jižní Koreji....
Czech Republic!
1 2 3 4 5 ... 7
reklama