reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Radek Špicar

viceprezident Svazu průmyslu ČR
Odpovědi respondenta

Kultura a byznys

Máte vzhledem k pracovnímu vytížení čas na kulturu? Čtete knihy, chodíte do divadel, kin, galerií, jezdíte v Česku na kulturní a hudební festivaly a po památkách?
Na kulturu je potřeba najít čas vždy. Bez ní by kvalita života nestála za nic.

Internetové obchody na vzestupu

Posílily vaše firmy v posledních měsících v důsledku pandemie svou pozici v online prodeji? Budete dále více sázet na e-commerce?Vy osobně jste začal/a více nakupovat na e-shopech a budete v tom pokračovat, nebo se vrátíte do kamenných prodejen?
ANO

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Ano, protože je lepší platit eurem než platit směnárnám.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Probíhající pandemie přinutila v mnoha oblastech ke spolupráci podniky, univerzity a stát a to mnohem intenzivněji nežli tomu bylo v České republice doposud zvykem. Navíc přispívá ke zkracování nejrůznějších povolovacích řízení na nezbytné minimum, jako třeba certifikaci respirátorů z ČVUT. Bylo by skvělé kdyby oboje přetrvalo i po jejím odeznění pandemie.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Podle průzkumu Svazu průmyslu má 37% procent průmyslových firem problém s dodávkami součástek nebo surovin. 36 % řeší potíže s logistikou a 35 % se potýká s poklesem poptávky. 20% má potíže s cash flow.. Plná třetina firem má některé ze zaměstnanců v karanténě.

Česko za 30 let

Co dělat, aby Česko i za 30 let zůstalo vyspělým státem?
Zbavit se "levné ekonomiky. To znamená, dostat se z pozice subdodavatelů do pozice finálních výrobců. Přispět k rozvoji domácích firem investujících své zisky v České republice. A nebát se digitalizace, automatizace a robotizace.

Dopadne na Česko recese?

1) Obáváte se recese nebo alespoň výrazného zpomalení domácí ekonomiky?
2) Měla by se už vláda, respektive firemní svět, připravovat na "horší časy"?
Zatím to vypadá na celkem standardní zpomalení ekonomického růstu. To se ale může rychle změnit v případě, že Německo skutečně spadne do recese, dojde k tvrdému Brexitu a rozpoutá se obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

Czech Republic, nebo Czechia?

České sportovní svazy řeší, zda zůstat u dlouhé a již zažité verze názvu státu Czech Republic, nebo začít užívat její kratší a označení Czechia. Téma je stále aktuální proto, že se blíží hokejové mistrovství světa a už brzy se začne připravovat výbava sportovců pro zimní OH v Jižní Koreji....
Czech Republic!

Jak a čím by mohly české firmy vábit české odborníky pracující v zahraničí k profesnímu návratu domu?

Slovenská IT firma láká slovenské ajťáky z Česka k pracovnímu návratu domů. Cílí na ně virální kampaní "Jedlo pre ajťákov". Firma si od kampaně slibuje, že z Brna a Prahy přetáhne až 300 slovenských pracovníků do Košic.
Především zajímavou prací na inovativních finálních výrobcích majících potenciál uspět na globálních trzích. Jinými slovy smysluplnou prací.

Sledujete bitvu o Bílý dům? Kterému z kandidátů byste dali svůj hlas?

V USA se konala druhá prezidentská debata mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem. Vedle nebývalé hrubosti debaty se také hovoří o jménech významných amerických byznysmanů, kteří se netají svou konkrétní podporu. Peter Thiel (PayPal) podporuje Trumpa, Clintonovou například Tim Cook (Apple)....
Z techto dvou Hillary Clinton
1 2 3 4 5 ... 7
reklama