reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

majitelka jazykové agentury Channel Crossings

Odpovědi respondenta

Odbory v Česku

Vnímáte rostoucí sílu odborů v Česku?
Ne, vlastně ne.

Zkrácený úvazek

Nabízí Vaše firma zaměstnancům možnost práce na zkrácený úvazek? Jestliže ano, na jakých pozicích? Jestliže ne, proč?
Ano, využíváme, často například při návratu z rodičovské dovolené, kdy se po pár letech za vhodných podmínek může z částečného úvazku stát opět plný. Mezi pozicemi nerozlišujeme, měli jsme na part-time jak specialistu, tak vedoucího.

Posilování koruny v roce 2018.

Česká koruna má i v letošním roce posilovat. Na jaké úrovni podle vás bude kurz koruny k euru na konci roku 2018? Ovlivní silnější koruna nějak váš byznys?
Jsme spíše dovozci služeb, takže silnější koruna částečně zlevňuje naše služby pro koncové klienty a částečně zvyšuje marži, takže se posilování v zásadě nebráníme. Myslím, že se bude držet mezi 24 a 25 Kč za euro.

Česká mzda

Zaslouží si zaměstnanci v Česku v průměru vyšší mzdu, než bylo necelých 28 tisíc korun v letošním prvním čtvrtletí?
Někteří si jistě zaslouží o dost více, někeří ne. Určitě to nemá určovat stát, ale výkonnost firem, jinak nám tady může vzniknout pěkná mzdová bublina. Ale zase nezapomínejme, že mediánová mzda je jen necelých 24 tisíc, u žen jen něco přes 21 tis.

Šlechtické tituly

Mají dnes ještě opodstatnění šlechtické tituly? Mělo by se české šlechtě vrátit právo je užívat?
Myslím, že opodstatnění nemají, nicméně je nesmysl je nějak "zakazovat", to je podle mne relikt konce Rakouska-Uherska. Kdo chce, ať je užívá, podle mne si to každý přebere sám.

České mzdy

Měly by se razantně zvyšovat mzdy v Česku?
K růstu produktivity už bylo řečeno hodně. Jen bych připomenul, že růst ceny práce v konjunktuře bude jednou z příčin následné ekonomické recese, kdy po ochlazení trhu nebude možné mzdy flexibilně snížit. Je třeba s tím počítat.

Bydlení mladých rodin

Mladé rodiny v současné době kvůli vysoké ceně bytů řeší dilema, jestli si pořídit vlastní bydlení, nebo bydlet v nájmu. Co byste poradili svým dětem: i přes vysoké ceny koupit vlastní byt, nebo v nájmu počkat na příznivější ceny?
Jsem pro bydlení v nájmu, Přijde mi absurdní požadavek na to, že by si mladý člověk měl za každou cenu ze svého platu dovolit hypotéku. Navíc se vlastnictví může stát psychologickou zátěží při rozhodování o změně zaměstnání nebo v osobním životě.

Budoucnost práce

Kolik lidské práce v Česku nahradí do roku 2030 digitalizace a robotizace?
Těžko odhadovat. Jisté ovšem je, že kromě toho, že nějakou práci nahradí, jinou vytvoří. Jednak bude nutné digitalizaci nějak řídit a jednak uspoří čas, který potom lidé budou moci využít na jiné aktivity. A ty vytvoří další práci.
1 2 3 4 5 ... 7
reklama