reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

David Mencl

ředitel společnosti Ekonomické stavby
Odpovědi respondenta

Zdražování peněz

ČNB již dvakrát radikálně zvýšila základní úrokovou sazbu. Jak moc vaši firmu zasáhne zdražování úvěrů?
ČNB reaguje dramaticky pozdě a dramaticky mimo rozumnou proporci. V situaci, kdy okolní centrální banky drží sazby nízké, poškozuje českou konkurenceschopnost. Český export významně utrpí. Znevýhodněné jsou také na domácím trhu české firmy před velkými zahraničními koncerny, které si kapitál "přivezou" z levnějších trhů. Bohužel toto obsazení ČNB není pro budoucnost Česka šťastnou možností.

Vysoké úvěrové náklady se již promítají do růstu ceny zboží a paradoxně tak dále roztáčejí inflační spirálu.

Protiepidemická opatření

Jaká konkrétní opatření máte v podniku připravená pro eventuální další vlnu covidu-19?
Testujeme. Izolujeme. Trasujeme.

Již v minulém roce se nám dařilo trasování a následná izolace (do výsledků testů) nesrovnatelně rychleji a s větší účinností nežli státu. A je to v pravdě společně s očkováním jediná cesta z této nelehké situace.

Dofinancování hypoték

Je podle vás správné, že ČNB zákazem stoprocentních hypoték de facto nutí zájemce o bydlení bez vlastních úspor k "dofinancování" hodnoty nemovitosti, na niž nestačí hypotéka, jinými dražšími úvěry? Nepovede toto opatření ve skutečnosti ke zhoršení postavení klientů bez úspor?
Strašlivé, neodborné, devastující. ČNB řeší přílišný růst cen bytů v Praze. Zvolí řešení, které v Praze ceny nesníží a zasáhne i regiony, kde ceny nerostly. Řeší ceny bytů, zasáhne i domy a pozemky. Protože mne svědí víčko, nevypíchnu si obě oči.
1 2 3 4
reklama