reklama
reklama

Intervence ČNB

Jaké dopady na českou ekonomiku bude podle vás mít ukončení intervenčního režimu ČNB? Dotkne se jen exportérů, nebo ovlivní i domácí byznys?
Očekávám, že veškeré podniky nezaměřené na levný export budou profitovat z toho, že zmizí dopingový efekt způsobený intervencemi.

Evropské dotace

Co si myslíte o evropských dotacích? Jsou spíše prospěšné nebo spíše škodí?
S dotací je to jak s reklamou: víme, že polovina prostředků za ni jsou vyhozené peníze, nevíme ovšem jaká. Dotace EU jsou často prospěšné, často (asi nad 50%) ale dělají více zla než užitku. Vyhozené peníze všech daňových poplatníků (i plátců DPH).

Plat absolventů studentů a čerstvých absolventů VŠ:

Jak vysoký plat si podle Vašich zkušeností zaslouží ve svém prvním zaměstnání studenti a čerství absolventi VŠ?
Výše platu absolventů by se měla odvíjet od jejich konkrétních schopností a zkušeností, které mohou použít v praxi. Pokud jsou schopni ihned se zapojit do pracovního procesu a rychle se zaučí, určitě si zaslouží vydělávat nadprůměrnou mzdu.

Je protikuřácký zákon ohrožením svobody?

Kuřáci si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který schválila sněmovna. Souhlasíte s tvrzením odpůrců zákona, kteří vytrvale tvrdí, že skrze něj dochází k ohrožení svobody?
Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. V sousedním Bavorsku, které je tak hrdé na své "Liberalitas Bavariae" platí několika let po referenda dokonce ještě přísnější zákon než je ten český návrh, a funguje to také.

Svět podle Trumpa

Jak hodnotíte volbu Donalda Trumpa jako nového prezidenta USA? Očekáváte, že se tato volba nějak dotkne buď vašeho byznysu, případně byznysu obecně?

Z mého pohledu Trumpovo vidění světa je dost černo-bílé. Jsem moc zvědav, zdali se naučí ve své nové funkci vidět svět více barvami.

Jak a čím by mohly české firmy vábit české odborníky pracující v zahraničí k profesnímu návratu domu?

Slovenská IT firma láká slovenské ajťáky z Česka k pracovnímu návratu domů. Cílí na ně virální kampaní "Jedlo pre ajťákov". Firma si od kampaně slibuje, že z Brna a Prahy přetáhne až 300 slovenských pracovníků do Košic.
Paradoxně považuji za jednu z výhod Brexitu, že se mnoho přesídlí z Londýna zpět do české kotliny. Je ovšem nutné jim nabídnout mezinárodní prostředí i způsob vedení.

Sledujete bitvu o Bílý dům? Kterému z kandidátů byste dali svůj hlas?

V USA se konala druhá prezidentská debata mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem. Vedle nebývalé hrubosti debaty se také hovoří o jménech významných amerických byznysmanů, kteří se netají svou konkrétní podporu. Peter Thiel (PayPal) podporuje Trumpa, Clintonovou například Tim Cook (Apple)....
Hodně Američanů tvrdí, že je to jako volba mezi morem a cholerou (ale já nevolím). Jako člověk, který jako student musel analyzovat Trumpovu autobiografii před 25 lety, říkám: Trump je nejhorším kandidatem velkých amerických stran v minulých 50 let.

Které nové technologie se Vám líbí a případně uvažujete o jejich využití ve svém byznysu?

Denně se dozvídáme o technologiích, které by nám měly ulehčit práci. Případně únavné úkoly za lidi zcela přebrat. Mluví se například o samořídících automobilech v nákladní a městské hromadné dopravě. Hledají se cesty, jak aplikovat možnosti 3D tiskáren ve zdravotnictví, atd. Které nové technologie...
V oblasti právního softwaru očekávám u nás velké kroky vpřed ve spolupráci s naším IT providerem, obojí směrem ke zvýšení transparentnosti naší práce vůči klientovi, lepší interní přehled, ale i vytváření smluv za pomoci "inteligentních " vzorů.

Jak vnímáte současné úvahy o možných změnách pracovní doby?

Před devadesáti lety (26.9. 1926) zavedl Henry Ford pětidenní pracovní týden. Jak vnímáte současné úvahy o možných změnách pracovní doby? Nejčastěji se hovoří o volném pátku a šestihodinové pracovní směně.
Jsou oblasti, kde je možné pracovat v rámci zkrácené pracovní doby. My nabízíme služby klientům, kteří vyžadují absolutní flexibilitu při řešení naléhavých problémů. Pokud radíme klientovi v průběhu transakce, pracujeme více než 40 hodin týdně.

Co si myslíte o kampani odborářů "Konec levné práce"?

Vedení největší odborové centrály, Českomoravské konfederace odborových svazů, doporučilo svým členům, aby ve svých firmách požadovali mzdy vyšší o 5 až 5,5 procenta. Co si myslíte o aktuální výzvě Josefa Středuly?
Při paralelním růstu produktivity je navýšení mezd v pořádku. Současně je ale třeba sledovat vliv intervence ČNB - následek muže být prudký nárůst nákladu pro exportéři o 15 %. Plošné či prudké zvýšení se ekonomicky nebude vyplatit.
1 2 3 4 5 6 ... 12
reklama