reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Arthur Braun

advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Odpovědi respondenta

Volební výsledky a priority nové vlády

Jak jste spokojeni s výsledkem voleb? Na jaké priority by se měla příští vláda soustředit, aby se v Česku žilo a podnikalo lépe?
Doufám, že výsledek (nejvíce hlasů pro Spolu a jasná většina ve Sněmovně) ukončí plány táhnout mezidobí o další rok a půl.
Přeji si, aby nová vláda hrála aktivní roli v EU a využila české předsednictví v Radě EU příští rok ke koherentní a racionální politice směřované na budoucí roli EU ve světě, místo pasivně-agresivní role vzpurného dítěte jakou se prezentuje v současnosti polská a maďarská vláda.

Manažerské investice

Jak investujete, podle čeho si vybíráte aktiva, do nichž ukládáte volné peníze, a do čeho jste investovali v poslední době?
Nejlepší investice je stále do vlastní firmy a rodinu. Jinak je dobré diverzifikovat - ať už co se oblastí nebo regionu týče.

Datová schránka pro podnikatele

Byli byste pro to, aby všichni podnikatelé včetně živnostníků museli povinně mít datovou schránku? Je vhodné, aby jim stát tento způsob komunikace nařizoval zákonem?
Stejně, jako je povinnost podat daňové přiznání, by měla být povinnost podnikatele umožnit doručení dokumentů. Urychlilo by to mnohé. Jestli je vedlejším efektem redukce počtu prázdných živnostenských listů, tím lépe

Firemní investice během pandemie

Covid už je v Evropě téměř rok. Jak se během té doby vyvíjely investice do rozvoje vaší firmy? Utlumili jste je, nebo v některé oblasti i navýšili? Jaké investice plánujete pro letošní rok?
Asi jako většina firem jsme více investovali do IT. Dané období home office kvalitní home office strukturu, videoconferencing a zabezpečení dat prostě vyžaduje.
Naopak náklady za marketing, konference, za cesty za klienty a různá externí školení klesaly - nebyly příležitosti.

Vánoce ve vaší firmě

Pandemie ovlivnila způsoby, jak budou podniky děkovat svým zaměstnancům za práci v uplynulém roce. Jak letos řeší vánoční dárky a večírky vaše firma? Jak bude lidem dárky doručovat, pracují-li z domova?
Ježíšek na nás letos nezapomněl, a navzdory všem covid19 omezením se na něj u nás vztahují jisté výjimky, proto by nám měl dárky doručit na naše pracovní stoly už na Vánoce. Kdy si jej kdo vybere bude záležet už na dotyčném.
Letos jsme se, asi jako většina firem, rozhodli posunout vánoční večírek na bezpečnější dobu, kdy se všichni budeme moci společně vidět jinde než v kanceláři nebo na obrazovce počítače. Po celém 2020 si to jistě zasloužíme

Česko země koronaviru

Česko se zařadilo mezi země s největším přírůstkem počtu případů onemocnění covid-19 na světě. Dominuje i ve statistikách úmrtí. Vnímáte to jako stigma při jednání s vašimi zahraničními partnery? Muže to podle vás do budoucna poškodit obraz České republiky?
Způsob, kterým se Česká republika na jaře postavila viru - disciplínou, šitím roušek a i následným úspěchem působil velmi dobře na mé zahraniční kontakty. Bohužel léto s téměř úplným uvolněním a současná situace tu image zničily. A ministr zdravotnictví, který evidentně nedodržuje pravidla, která sám nastavil, ke zlepšení nepomůže.

Domluvit si dnes termín s potenciálním klientem v Německu teď je sice z právního hlediska dovoleno, ale není to prakticky možné. Nedůvěru vůči Pražanům jsem zažil už v Bratislavě v polovině září. A právě důvěra vůči druhým je v našem oboru klíčová

Manažerské investice

Jakým způsobem se snažíte zhodnocovat peníze, které vyděláte? Investujete například na kapitálových trzích nebo do nemovitostí?
Prioritně se snažím investovat do zdraví svého a své rodiny, bez toho nemá nic jiné smysl. Největší výnosnost z dlouhodobého horizontu má určitě investice do vzdělávání mých 3 dětí. Dále pak se snažím investovat do vlastní firmy, má vyšší zhodnocení než osobní spoření. A v neposlední řadě investuju i do nemovitostí, akcií, start-upu, pár dluhopisů, jak v ČR tak v zahraničí.

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
Už původní naplánovaný deficit jsem považoval za skandální v období trvalého růstu, přílivu peněz z EU a navíc v době nízkých úroků. Současný růst zaměstnanců ve státní správě, dárky nejen pro důchodce a neochota šetřit omezují možnosti státu dělat smysluplné investice. Pod záminkou Covidu19 se nyní navíc dělá spousta nesmyslných věcí – např. zpětné zrušení daně z převodu nemovitosti - to přeci nijak nesouvisí s pandemií a nepomůže nastartovat ekonomiku. V krizi by naopak měl stát investovat, osekat byrokracii a poskytnout motivaci k změně business modelu Česka.

Změny v zákoníku práce

Vyhovuje fungování vaší společnosti současná podoba zákoníku práce, nebo vaši společnost nějakým způsobem brzdí?Jaké změny v zákoníku práce byste uvítali (i s ohledem na zkušenosti z koronavirové pandemie)?
Uvítal bych kurzarbeit nikoliv jen jako program v reakci na Covid-19, ale jako trvalou možnost i nárok na něj vyplývající ze zákona, bez nutnosti schválení vládou.
Stejně tak by si úprava home-office zasloužila zákonnou formu ale ne jako nárok.

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Je to populistický nesmysl, a to nejen z právního hlediska (EU!), ale i z ekonomického. Znamená to, že Rumuni uzavřou svůj trh pro Škodovku a budou požadovat 85% aut své značky Dacia nebo dokonce 85 % piva URSUS namísto Pilsner či Budvaru?
Sám jsem zastánce nákupu regionálních značek, i na farmářských trzích, ale mělo by to být rozhodnutí jednotlivce, a ne státu. Mimochodem se tak ještě posílí současné monopolní struktury v oblastech zemědělství a dojde tak k navýšení cen pro všichni.
1 2 3 4 5 ... 13
reklama