reklama
reklama

Které nové technologie se Vám líbí a případně uvažujete o jejich využití ve svém byznysu?

Denně se dozvídáme o technologiích, které by nám měly ulehčit práci. Případně únavné úkoly za lidi zcela přebrat. Mluví se například o samořídících automobilech v nákladní a městské hromadné dopravě. Hledají se cesty, jak aplikovat možnosti 3D tiskáren ve zdravotnictví, atd. Které nové technologie...
V oblasti překladatelství bude takovou technologií bezpochyby strojové překládání. Nicméně půjde o sofistikovanější systémy než je současný Google translate. Budou to systémy založené na schopnosti sebeučení a adaptace.

Jak vnímáte současné úvahy o možných změnách pracovní doby?

Před devadesáti lety (26.9. 1926) zavedl Henry Ford pětidenní pracovní týden. Jak vnímáte současné úvahy o možných změnách pracovní doby? Nejčastěji se hovoří o volném pátku a šestihodinové pracovní směně.
Nemám tolik představivosti, abych věděl, jak bude vypadat a na čem bude stát ekonomika za 50-100 let. V současnosti je to stále ještě lidská práce, tyto úvahy jsou předčasné. Ale jako je historií nevolnictví, může jí jednou být i pět pracovních dní.

Osvědčily se kraje?

Osvědčily se kraje? Neměly by se zrušit nebo alespoň zredukovat jejich počet?
Ještě je určitě co zlepšovat, ale vzhledem k tomu, že stát není firma, je dobře že existují samosprávné celky s vlastními kompetencemi. Kraje nejsou problém. Problém jsou politici, kteří nechápou jejich účel, což je vidět i na aktuální kampani.

Co si myslíte o kampani odborářů "Konec levné práce"?

Vedení největší odborové centrály, Českomoravské konfederace odborových svazů, doporučilo svým členům, aby ve svých firmách požadovali mzdy vyšší o 5 až 5,5 procenta. Co si myslíte o aktuální výzvě Josefa Středuly?
Jako heslo je to trapné, jako dlouhodobá politika správné. Ale musí s tím ruku v ruce jít zvýšení produktivity. Víme, že si pan Středula o zaměstnavatelích myslí, že to jsou vydřiduši, takže se pak těžko věří, že to není jen kvazipolitická kampaň.

Jakou reformu podle vás potřebuje systém českého základního a středního školství?

Jakou reformu podle vás potřebuje systém českého základního a středního školství? Jak hodnotíte platy učitelů? Které obory strádají? Chybí českým absolventům nějaká zásadní dovednost?
Moc otázek na 250 znaků. Především skončit se "školstvím" a začít se vzděláváním. Naučit hledat souvislosti, orientovat se v informacích, tvořit. Nebiflovat. A raději postupné promyšlené kroky, než plány zásadních reforem, které se nikdy nerealizují.

Jednou z hlavních komplikací byznysu v Česku je byrokracie. Jak dalece zatěžuje vaše podnikání?

Jednou z hlavních komplikací byznysu v Česku je byrokracie. Jak dalece zatěžuje vaše podnikání? S jakou úřednickou absurditou jste se doposud setkali? Která nařízení jsou pro vás zcela zbytečná?
Byrokracie je problém pokud za ní nevidíte smysl a necítíte se být jako daňový poplatník klientem státu. Naše odvětví patří k těm méně regulovaným, ale to se bohužel může změnit jen tím, že se někomu na nějakém úřadě zachce. A to je trochu děsivé.
1 2 3 4 5 ... 10
reklama