reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Lukáš Vondráček

partner ve společnosti ELAT
Odpovědi respondenta

Datová schránka pro podnikatele

Byli byste pro to, aby všichni podnikatelé včetně živnostníků museli povinně mít datovou schránku? Je vhodné, aby jim stát tento způsob komunikace nařizoval zákonem?
Ne, rozhodně to není vhodné. Ostatně, sám model DS mi v porovnání třeba s řešením v Německu přijde takový "náš". Daleko více bych uvítal, kdyby se stát napřed zorientoval v tom co a jak sám dělá (to ještě nedokázal ani prohnat inventurou), provedl procesní a datovou optimalizaci (to je v kontextu naší "elektronizace státní správy" zatím jen sci-fi a vlastně všichni uvnitř se toho ponejvíc jen bojí), racionalizoval požadavky, a to nejen na podnikatele, které zatím jen vrší na sebe, vč. zjevných alogismů, duplicit a nesmyslů - a teprve pak snad možná zase s něčím obtěžoval.

Druhá vlna úprku na home office

Začíná druhý letošní hromadný přechod na home office. Jaká jsou vaše ponaučení z první jarní vlny? Organizujete práci z domova v druhé vlně na základě toho jinak?
S ohledem na povahu naší činnosti pro nás distanční práce ani home office žádnou novinkou není a provozujeme to už léta, takže příležitosti to nějak vylepšovat jsme využili už nepoměrně dříve. Vlastně mě spíš těší, že sice trochu z donucení, ale přesto to začíná být nějak pochopitelné i pro ostatní a trochu nás to tak polidšťuje v jejich očích. A taky, že s tím tedy umíme lépe pomoci těm, kdo to aplikovat mohou také a najednou vlastně i "musí".

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
Chybí mi zřetelnější rozbor potřeb i nějaká faktická vize k čemu to má být dobré zrovna takto.

Z pohledu zatím realizované přímé podpory (nikoliv nějakých hypotetických, někdy možná splatných záruk) bych řekl, že se jedná o číslo naprosto přemrštěné. Na druhou stranu nikde nevidím např. náklady restrukturalizaci hospodářství, ani nějakou rozumnou práci s existujícími náklady státu, protože "potom" bude značně jiné než "předtím", takže mám za to, že je to takové "co dům dal" a "co projde" vycucané z prstu "odborníků" ...

Celkem to snižuje mé odhodlání, radit svým dětem, aby tu zůstaly.

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
Myslím, že nás teprve pořádně proklepne "až" druhotná platební neschopnost a celkové dlouhodobé zpomalení ekonomiky. A že na ně dojde, tak o tom vůbec nepochybuji. Nahlíženo "podporou" vlády krouží hrozba uhynutí vlastně čemukoliv.

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Zatím to pokládám za dramatický nemístné projevy sarkastického humoru.

Zvláštní je, že kdykoliv jde o nějaké regulace, inspirujeme se v zahraničí takřka obratem, ale smysluplně nastavit podporu těm, kdo stát živí, v tom hledáme opět vlastní, pokud možno úředně komplikovanou cestu plnou "pokud", "jestliže" a "když".

Škoda slov.

Dopadne na Česko recese?

1) Obáváte se recese nebo alespoň výrazného zpomalení domácí ekonomiky?
2) Měla by se už vláda, respektive firemní svět, připravovat na "horší časy"?
Neobávám se, ale připravuji. Indicie, že vývoj se může ubírat naznačeným směrem asi pozorovatelné jsou.

Připraveny, alespoň trochu, by měly být nejen firmy a lidé, ale i stát. U firem a lidí nějaké snahy už i vidět lze. U státu si jist nejsem.

Superhrubá mzda

Jste pro zrušení superhrubé mzdy? Co by mělo být výsledkem příslušné změny zákona pro zaměstnance a zaměstnavatele?
Já nevím, přijde mi to jen jako další manipulace k ničemu. Byl bych pro nějaké zásadní zjednodušení celého systému daní, vlastně obecně statni a veřejné správy. Jenže jsem realista a vím, že spoustám lidí by nevonělo, kdyby na ně najednou bylo vidět.

Eurodotace v Česku

Unijní eurodotace Česku podle vás: - prospívají, podporují modernizaci republiky - prospívají, ale jsou spojeny s korupcí - škodí, křiví tržní prostředí - škodí, jsou neefektivně vynakládány
Dotace jsou zlo. Stát bere peníze někomu, kdo je vydělat dokáže a dává je někomu jinému - "ideálně" konkurentovi jejich původce.
Tedy:
- křiví tržní prostředí
- jsou neefektivně vynakládány
- demotivují užitečné
- rozvíjí korupci
- škodí ...

Zdražování hypoték

Kvůli zvyšování sazeb ČNB začínají zdražovat hypotéky, během tří let mohou měsíční splátky průměrné hypotéky vzrůst i o několik tisíc korun. Dělala/dělá podle Vás ČNB dostatečná opatření, aby hypoteční boom brzdila a úvěry na bydlení si nebraly i domácnosti, které se při růstu splátek mohou dostat...
ČNB podle mne škodí všemu a všem, kdo jsou na koruně jen trochu závislí. A to dlouhodobě. Deformuje měnu, trhy, zkrátka vše. O nějakém smysluplném řízení silně pochybuji a radu pokládám za sbírku zběsilých ekonomických trafikantů.

Vliv sankcí vůči Rusku na byznys

Poznamenala váš byznys ukrajinská krize a následné sankce vůči Rusku, "zchudnutí" Rusů kvůli slabému rublu nebo odliv ruských turistů z Česka? Pokud ano, jak?
Měli jsme příležitost sledovat a později se i seznamit se zajímavými úkazy v oboru kyberbezpečnosti, ale to je tak asi vše. Přímý dopad sankcí na naší produkci nijak negativně nezaznamenáváme.
1 2 3 4
reklama