reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software
Odpovědi respondenta

Rekordní rozpočtový schodek

Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?
Především jde o to, jestli tyto peníze jen prodlouží agonii nefunkčních firem, které měly problémy už před omezeními, nebo tím podpoří zahraniční kapitál, nebo povedou k rychlému vyhledání náhradních produkcí a zlepšení situace. Není mi známá ucelená koncepce, přijde mi to ne úplně propracované. Takže možná měla, možná neměla, podle toho, jestli rozdává všem, nebo investuje. Měla by investovat!

Kultura a byznys

Máte vzhledem k pracovnímu vytížení čas na kulturu? Čtete knihy, chodíte do divadel, kin, galerií, jezdíte v Česku na kulturní a hudební festivaly a po památkách?
Ano, mám. I tak bych toho chtěl vidět více a je škoda, že letos nevyšla řada akcí za hranicemi.

Změny v zákoníku práce

Vyhovuje fungování vaší společnosti současná podoba zákoníku práce, nebo vaši společnost nějakým způsobem brzdí?Jaké změny v zákoníku práce byste uvítali (i s ohledem na zkušenosti z koronavirové pandemie)?
Pokud dopadne na české firmy vliv světového snížení produkce tak, jak jde předpokládat, bylo by velmi potřebné zjednodušit a zlevnit ukončení pracovního poměru. Firmy získají více svobody a to se paradoxně projeví nižší nezaměstnaností, protože bude více odvahy vzít v nejistých časech nového zaměstnance.

Internetové obchody na vzestupu

Posílily vaše firmy v posledních měsících v důsledku pandemie svou pozici v online prodeji? Budete dále více sázet na e-commerce?Vy osobně jste začal/a více nakupovat na e-shopech a budete v tom pokračovat, nebo se vrátíte do kamenných prodejen?
Samozřejmě. Zároveň naše zákazníky významně podporujeme službami a produkty ABRA Gen i ABRA Flexi v rychlém a hladkém přechodu všeho, co jde, do online. Týká se to jak jejich e-commerce řešení, tak vnitřních procesů ve firmách, podporujících práci na vzdálenost. K tomu jsme připravili i řadu nových produktů, které jdou naproti potřebám moderních firem.

A osobně kombinuji e-shopy i kamenné obchody podle toho, o jaké zboží jde.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Krátkodobě nám to spíše pomáhá, máme zahraniční příjmy.
Přijetí EURa není politická věc. Smysl bude dávat, až budeme produktivitou práce, měřené v penězích vytvořené přidané hodnoty za hodinu, nad průměrem zemí, které EURo mají.

Rozvolňování mimořádných opatření

Dochází k rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirem. Jaký to bude mít vliv na váš byznys? Na co se vy osobně v souvislosti s rozvolněním opatření nejvíce těšíte?
Firmám dodáváme informační systémy, e-shopy a software pro automatizaci práce lidí. Z velké části dodáváme na dálku, přesto jsou věci, které se zákazníkem potřebujete probrat přímo ve firmě. To teď bude snazší. Osobně se těším na svobodu cestování a čerstvý vývar v restauraci :-).

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Zásadní není dávat nějaké dávky. Zásadní je:

1) uvolnit cestování pro byznys, jinak podniky ztratí kontakty a zakázky v cizině
2) povolit chod všech podnikatelských aktivit při respektu k dodržování fyzické vzdálenosti mezi lidmi
3) ukončit nouzový stav a nechat lidi volně dýchat, nejsme v době komunismu.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Dlouhodobě bude mít koronakrize pozitivní dopady jak na společnost, tak firmy. Ve společnosti lépe vidíme, kdo je a kdo není schopný, objevujeme skutečné leadery, držíme více spolu a eliminujeme příživníky. Zjednodušujeme a zrychlujeme, řešíme věci, které se táhly roky. Zásadně inovujeme! A také více vnímáme potřebu ochrany planety a prostředí. Podobně ve firmách. Máme to štěstí, že jsme dostali největší výzvu od roku 1945. Pracujme naplno, ať se nám podaří vše zvládnout a vytvořit globální civilizaci. Zpátky se už stejně nedá vrátit :-), starý svět zmizel.

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
Osvedcuje se naplno, cela firma pracuje mimo kancelare, neni to pro nas nic prekvapiveho.

Jsme IT firma, tak predevsim na tento typ prace prevadime nase zakazniky.

Spise vnimame narust produktivity, presne v souladu s tim, co celou dobu rikame.

Dlouhodobe ovsem jista mira socializace a setkavani se bude potreba :).

Home office take nevyhovuje v pripade, ze kolegove maji mensi deti, ktere nemohou do skol.

Česko za 30 let

Co dělat, aby Česko i za 30 let zůstalo vyspělým státem?
Prohlubovat demokratické a kritické myšlení a právní stát, rozvinout vzdělávání do moderní podoby, podporovat vědu a výzkum, armádu a zdatnost obecně. Být pevným spolutvůrcem Evropské Unie a NATO.
1 2 3 4 5 ... 14
reklama