Od pondělí má loterijní společnost Sazka oficiálně nového majitele. Ve výběrovém řízení za ni nejvíce nabídly skupiny PPF a KKCG. Insolvenční správce Josef Cupka v odpoledních hodinách podepsal smlouvu na prodej za 3,81 miliardy korun.

»Sazka potřebuje nového majitele v co nejkratším čase, aby se mohla dále rozvíjet a být konkurence schopná,« uvedla v prohlášení tiskové mluvčí Lenka Tichá.

Společnost je v konkurzu od konce května a od té doby funguje v nouzovém režimu. Nové prostředky potřebuje i na výplatu výher - naposledy vyhrál sázející v nedělním tahu Sportky více než 10,5 milionu korun.

Proti výběrovému řízení se ohradila skupina Penta, která mimo standardní cestu nabídla za Sazku pět miliard korun. Česká spořitelna, která je členem věřitelského výboru, navrhla insolvenčnímu soudu zrušení výběrového řízení a vyhlášení nového.

Rekordní konkurz i odměna

Devětačtyřicetiletý Josef Cupka působí jako insolvenční správce od roku 2010, před tím figuroval jako správce konkurzní podstaty u takových podniků, jako byly Harvardský průmyslový holding, Premiéra TV nebo Česká lotynka.

Původně komerční právní kancelář založil již v roce 1992. Od letošního roku má také osvědčení »zvláštní insolvenční správce«, které mu umožňuje podílet se na nejtěžších případech vyžadujících zvláštní odbornou způsobilost.

Ten poslední, jeho dosud největší konkurz se společností Sazka, přihraje Cupkovi dle zákona také velkou odměnu. Za prodej loterijní společnosti za 3,81 miliardy korun inkasuje podle Hospodářských novin asi 40 milionů korun.


Jaký bude po prodeji Sazky skupinám PPF a KKCG další osud loterijní společnosti a jejího insolvenčního správce? Hrozí kvůli stížnostem skupiny Penta a protestům České spořitelny vyhlášení nového výběrového řízení? V jaké kondici je dnes Sazka?

 

Ptali jste se Josefa Cupky, insolvenčního správce Sazky. Na dotazy odpovídal ve čtvrtek 29. září.  

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Cupko, jaké bude vaše další působení v Sazce? Jejím prodejem skupinám PPF a KKCG skončilo i vaše angažmé ve společnosti? Děkuji. T. Zeman
správce
Činnost správce končí až ve chvíli, kdy skončí konkurz a to může trvat ještě několik let. Je tam přibližně stovka incidenčních sporů, máme před sebou také zvláštní přezkum pohledávek, okruh věřitelů se tak může ještě výrazně rozšířit.
Čtenářský dotaz
zavazuje kupní smlouva nějak sponzorovat sport?
správce
To je věc nového vlastníka, smlouva ho k tomu nezavazuje a ani nemůže. Odvody z výtěžku loterii vyplývají ze zákona a je na majiteli společnosti, kam je nasměruje.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, prosím o vysvětlení v jaké pozici jsou nyní majitelé dluhopisů SAZKA jako zajištění věřitelé (budovami Sazka Arény, centrály Sazky a pozemky), jestliže byla prodána celá firma, tj. se domnívám včetně těchto budov. Dá se nějak odhadnout recovery ratio pro dluhopisy? Nebo se mýlím a budovy budou prodány zvlášť. Hraje v odlišení zajištěných a nezajištěných pohledávek roli již porovedený odhad hodnoty firmy (tj. v procentech z celkového odhadu 3,5mld. kolik jsou tyto budovy)? Děkuji.
správce
Aréna je majetkem Bestsportu, který je nyní v reorganizaci, není tedy zahrnuta v majetkové podstatě SAZKA,a.s. Sídlo společnosti a pozemky jsou zajištěny ve prospěch majitelů dluhopisů a znalecký posudek je ocenil na 500 miliónů korun. Z tohoto posudku se bude vycházet i při výpočtu uspokojení pro zajištěné věřitele.
Čtenářský dotaz
Dobry den, zajimalo by me, jaka prumerna odmena za prodej firem, ktere pod vas v insolvencnim rizeni nalezi, vam pripada. Za prodej Sazky byste mel jen na odmenach ziskat vice nez 30 milionu korun. A pred par mesici jste prozradil, ze resite stovky takovych pripadu. Podle me je to docela dobry byznys, nemyslite?
správce
Sazka je zcela vyjímečná a ojedinělá, jak svým rozsahem, tak hodnotou společnosti. Odměny správců jsou stanoveny vyhláškou, i Vy máte tedy možnost stát se správcem.
Čtenářský dotaz
Člověče takové odměny snad nemají ani v Americe.Normální smrtelník si o tom může nechat jen zdát.Máte taky uměrnou odpovědnost za svoje úkony?Hrozí vám něco v případě,že prodej se v budoucnu úkáže jako prodělečný a nevýhodný pro věřitele?
správce
Odměna správce je stanovena vyhláškou a zcela odpovídá náročnosti a zodpovědnosti spojené s činností, kterou správce v rámci konkurzu provádí. V některých případech trvá konkurzní řízení několik let, ve srovnání s vrcholnými managery rozhodně nejde o závratné částky.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Jak náročné je čelit tlakům, které takový tendr provázejí? Co by bylo se sazkou v případě, že by se tendru zúčastnila penta a tendr vyhrála? Chtěla by sazku rozvíjet a zavřela by svůj vlastní hazardní projekt, nebo naopak? Proč se spořitelna jako věřitel sazky otevřeně staví za jejího konkurenta. Děkuji
správce
Je to velmi náročné. Pokud jde o Pentu, musíte se zeptat jejich tiskového mluvčího. Spořitelna souhlasila s podmínkami výběrového řízení a následně změnila svůj názor. Zřejmě pro to má důvod.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Cupko, ukončila jsem smlouvu o obstaravatelských službách se Sazkou a.s., výpověď dle obchodních podmínek, ale při dotazu na Sazce a.s. kdy mi bude navrácena mnou složená kauce mi odpověděli, že toto je plně ve vaší kompetenci, a to může trvat bůhví jakou dobu. Můžete se mi prosím k tomuto vyjádřit? Děkuji Rašnerová
správce
Kauce, které se vracejí obstaravatelům, kteří ukončili činnost jsou vraceny postupně tak, aby nebylo narušeno cash flow společnosti. Není pravda, že jsou v mé kompetenci, o rozložení vracení kauci rozhoduje finanční oddělení Sazky.
Čtenářský dotaz
Co si myslíte o útocích na Vámi vybraný způsob prodeje ze strany Penty a České spořitelny? Jakou má podle Vás budoucnost Sazka a její konkurence?
správce
Domnívám se, že Penta nemá o Sazku reálný zájem, jinak by postupovala v rámci vyhlášeného tendru, snaží se pouze získat čas pro rozjezd své, pro Sazku konkurenční, loterie Fortuna Loto. Věřím, že Sazka má budoucnost velkou a že bude bude schopna konkurenci odolávat a udrží si pozici lídra na trhu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Fortuna při spuštění loterie Loto vydala prohlášení, že v dohledu několika let se chtějí stát jedničkou na trhu, pokud to bude možné. Myslíte, že Sazka opravdu v dohledu několika let ztratí svůj podíl na trhu a začne vládnout Loto, nebo budou spíše tyto dvě loterie spolu soupeřit o zhruba stejný podíl, zajímal mě Váš realistický pohled na tuhle problematiku. Děkuji, S pozdravem Michal
správce
Domnívám se, že pokud nový majitel bude sazku řídit šikovně, udrží si pozici jedničky na trhu a Fortuna se ji bude přibližovat a vzdalovat podle náladovosti lidí.
Čtenářský dotaz
na jaký další konkurz by jste se těšil, napadá vás nějaká velká korporace nebo banka, kterou by jste rád dělal. Neláká vás třeba česká tevize, s kterou to vypadá špatně.
správce
Ano, napadá mě, ale nechám si to pro sebe.
Čtenářský dotaz
Proč SAZKA nebyla prodána transparentní dražnou? Co Vám bránilo v obálkové metodě skupině PPF vyzradit nabídku konkurentů a tak zajistit těsné efektivní vítězství PPF! A druhá otázla? Co říkáte, že u SAZKY se opakuje podobný scénář jako u insolvence ECM?
správce
I já jako správce jsem se nabízené částky dozvěděl až po otevření obálek v pátek po 18 hod. Sázková kancelář přitom byla jediná, kdo podal přihlášku už ve čtvrtek, nejvyšší částka byla podána tedy jako první. Dražbu jsme hned na začátku vyloučili, protože jsme chtěli prodat Sazku rychle a efektivně a dražba by mohla celý proces výrazně narušit a prodloužit. Pokud jde o ECM, nedokážu Vám odpovědět. Tento případ neznám a nesleduju ho.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, proč jste se rozhodl právě pro dráhu insolvenčního správce? Druhý dotaz - co je potřeba pro získání osvědčení "zvláštní insolvenční správce"? Přednášíte někde na právnické škole? Děkuji a hodně zdaru!
správce
Nepřednáším, asi by to bylo příjemné a pěkné, ale zatím na to nemám čas a taky mě dosud nikdo neoslovil. K získání osvědčení zvláštního správce je potřeba mít kromě základních požadavků na vzdělání ( VŠ a základní zkoušky na insolvenčního správce) taky další speciální zkoušky. Nemůžu říct, že jsem se pro dráhu insolvenčního správce rozhodl, spíš to vyplynulo z činnosti mé kanceláře a já jsem se tomu směru nebránil.
Čtenářský dotaz
Co bylo podle vás hlavní příčinou toho, že Sazka spadla do konkurzu? Nemyslím tím samozřejmě její předluženost a neschopnost dostát včas svým závazkům - ale co bylo příčinou tohoto? Proč se Sazka podle vás zadlužila?
správce
Jednoznačně to bylo megalomanství, ztráta plachosti a absolutní absence kontroly řízení společnosti ze strany akcionářů.
Čtenářský dotaz
Pracujete souběžně ještě na nějakém jiném případu? Nebo jako insolvenční správce se musíte plně věnovat pouze této firmě a teprve po jejím "vyřešení" dostanete jiný případ?
správce
Soudy přidělují další insolvence správcům bez ohledu na to, jakou věc řeší. Nikdo z nás si nemůže dovolit další insolvenci odmítnout, takže řeším cca několik desítek insolvencí najednou. Samozřejmě ne tak rozsáhlých jako je Sazka.
Čtenářský dotaz
Dostaval jste behem pusobeni v Sazce nejake vyhruzky? Jak zpetne hodnotite vase srazeni autem? Jako zastrasovani, nebo nahodnou nehodu? Dekuji za uprimne vyjadreni.
správce
Ke srážce s autem už jsem se několikrát vyjadřoval, chci doufat, že moje nehoda byla náhoda. V Sazce kromě ohlášené bomby na přezkumu pohledávek, žádné další vyloženě vyhrůžky naštěstí nebyly.
Čtenářský dotaz
Dobry den, v pripade, ze bude soudem zrusen nynejsi prodej spolecnosti SAZKA, a.s., kdo bude za toto odpovedny podle InsZ? V pripade, ze insolvencni zakon urcuje odpovednost insolvencniho spravce, pokryje Vase pojisteni odpovednosti pripadnou skodu, kterou timto svym jednanim muzete zpusobit? Dekuji
správce
Pevně věřím, že tato situace nenastane.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jen pro zajímavost,tím že se sazka prodala, přišlo např čstv autoklub... atd o své akcie nebo mají ještě nějaký podíl? Musí nový majitel nějak vypořádávat starí akcionáře?
správce
Podle mého názoru, akcionáři veškeré svoje šance na cokoliv propásli. Nový majitel k nim nemá žádné povinnosti.
Související