Nestabilní oživení, pomalý vzestup, nejistota. Navzdory povzbudivým číslům o vývoji ekonomiky nepropadají české firmy přílišnému optimismu. Český hrubý domácí produkt za první čtvrtletí překonal očekávání analytiků a meziročně vzrostl o 2,8 procenta.

Při bližším pohledu na jednotlivá odvětví se ale ukazuje, že se oživení netýká zdaleka všech sektorů. Nejlepší výsledky vykazuje průmysl, naopak stavebnictví či potravinářství pokračují ve špatných výsledcích.

Model krize jako "W"

Více než polovina manažerů českých firem oslovených týdeníkem Ekonom se bojí, že ekonomická krize bude mít takzvané dvojité dno. To znamená, že po současném »nadechnutí« se hospodářství opět propadne a zabředne do dalšího útlumu.

»Obávám se, že krize byla potlačena zejména naléváním peněz za cenu obrovského zadlužování. Problémy se jen odložily do nedaleké budoucnosti. Je otázkou, kolik let se s nimi ještě budeme potýkat,« říká například Ivo Klimša, ředitel celulózky Biocel Paskov.

Mažeři jsou pesimističtí i přesto, že většina »jejich« firem nyní zaznamenává nárůst objemu zakázek.


Vypořádali jsme se již s ekonomickou krizí, nebo nás to nejhorší teprve čeká? Kdy ekonomická krize definitivně odezní? Jak s jejím následky má bojovat vláda a jak se na ní připravit běžní spotřebitelé?

Odpovídal Aleš Michl, portfoliový stratég Raiffeisenbank.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký je podle vás vliv médií obecně na ekonomický vývoj - konkrétně v případě krize: Jak by současná finanční a následně ekonomická krize probíhala za hypotetické situace "bez médií"? Hrají média roli pouhého neutrálního přenašeče zpráv, nebo do značné míry ovlivňují ekonomické prostředí? Děkuji za odpověď.
AM
Hezké dopoledne! Díky Ekonomu za pozvání a vám za zájem. Bez médií by to přece byla nuda! Mám média rád. Smůla těch, kteří se nechají ovlivnit davem k případnému špatnému investičnímu rozhodnutí... Když média píší, že jsme v krizi, nakupujete nebo prodáváte akcie?
Čtenářský dotaz
Jaký vliv bude mít případný bankrot Řecka na německou (resp.českou) ekonomiku ? Jak se Vy jako ekonom díváte na jadernou energii a energii z OZE ? Děkuji za odpověď.
AM
Klíčová otázka je: Může být Řecko evropským Lehman Brothers nebo ne? Pokud politici do něj budou cpát jen peníze (=plán A), pak ano... pokud řeknou jasný plán B, pak třeba ne... Plán B má podle mě 2 možnosti: Zaprvé: Vytvoří se jakási „geniální“ fiskální a měnová unie. Podmínkou by byla centralizace rozpočtů. Většina rozpočtové politiky by byla řízena z Bruselu. Vydávaly by se jednotné dluhopisy. V lepším případě by vznikly Spojené státy evropské. Anebo něco autoritativnější a centralizovanějšího, co si teď neumíme představit. Socialismus, jehož se bál Schumpeter? Zadruhé: Zvážit řízený rozpad eurozóny. Pokud budou národní zájmy odmítat centralizaci, pak ti, kteří dluhy nezvládnou, půjdou z kola ven. Buď nuceně, nebo dobrovolně. Protože ti úspěšnější (nebo šťastnější?) nebudou ochotni neustále platit. Euro může přežít – třeba v Německu, Francii… Čistě pragmaticky proto, že je do něj nainvestováno jmění. Klub se však rozpadne a původní myšlenka bude pohřbena. xxx Věřím na novou generaci jaderných reaktorů. Naději má i jaderná fůze... Pokud výzkum pokročí, koupím si akcie německých energetických firem, protože tamní vláda otočí...
Čtenářský dotaz
Dobry den, kdy je mozne ocekavat bankrot vlady USA, prijde mi naprosto astronomicky dluh 14bilionu dolaru >> kdy kazdy American dluzi jen za stat cca 46.000 $ a dalsich 51.000$ jako svuj osobni dluh.. Muzete nam doporucit taktiku k preziti 21. stoleti? Napriklad nakup kvalitnich pozemku za ucelem pestovani potravin, chovu zive potravy a vysadby lesa - tzv ostrovni zpusob zivota?
AM
Jedna velká výhoda Američanů, Britů oproti Španělům, Řekům a dalším prasátkům: http://ekonom.ihned.cz/c1-52046910-zadluzenejsi-britove-maji-vyhodu-libru A taktika? Děti, hypotéka, pravidelné investice do fondu životního cyklu
Čtenářský dotaz
Dobrý den, rád bych se vás zeptal - kdy očekáváte další krizi podobných rozměrů, jako byla ta v roce 2009 a 2010?
AM
Tak třeba na modelu USA. Růstové období v rámci cyklu trvá v průměru 42 měsíců (data od roku 1854). Se štěstím se to dá protáhnout i na 73 měsíců růstu (viz poslední růstové období listopad 2001-prosinec 2007, výjimečně déle). Současný růst začal podle modelu v červnu 2009 (je to plně v souladu s americkým top výzkumem v teorii ekonomických cyklů http://www.nber.org/cycles/sept2010.html) Zatím tedy červen 2009 až červen 2011= 24 měsíců růstu Přijmu-li předpoklad, že současné růstové období nebude o moc delší než průměr (stěží nacházím argumenty, proč by mělo...), pak jsme již za půlkou a ve 2012 a 2013 bychom měli být zase ve střehu na recesi...
Čtenářský dotaz
Jak moc politici v ČR manipulují s nástroji fiskální politiky před blížícími se parlamentními volbami?
AM
S deficitem? S výdaji? Hlavně s veřejnými zakázkami... s kolegy jsme proto připravili toto http://bit.ly/PROTIkorupci
Čtenářský dotaz
Hezký den, zajímalo by mě, co si myslíte o další finanční pomoci Řecku? Je to krok správným směrem, nebo je to jen sypání peněz do bezedné díry a bankrot Řecka je neodvratitelný? A druhý dotaz - jak by na případnou restrukturalizaci řeckého dluhu doplatilo Česko?
AM
Úvaha: Vše se odvíjí od konkurenceschopnosti členů klubu s eurem. Respektive od toho, zda-li si třeba prodejem svých výrobků anebo služeb dokáží problémové země na své dluhy vůbec někdy vydělat v konkurenci s Asií. Vysávat Německo donekonečna nemohou – jinak totiž také zbankrotuje. Proto je nyní třeba sledovat jednotkové náklady práce. Pokud rostou, pak si daný stát zvyšuje mzdy více než je produktivita práce a de facto kašle na svou budoucnost. U každé země je třeba srovnávat náklady práce za ekonomiku jako celek a i za jednotlivá hlavní odvětví. A vše srovnat i vůči konkurentům ve světovém obchodu, v Americe, Číně… Značný a trvalý nárůst těchto nákladů vede k oslabení konkurenceschopnosti, zejména ve spojení s rostoucím schodkem běžného účtu platební bilance anebo snižujícím se tržním podílem vývozu dané země na světovém obchodu. Na příkladu: Podle mezičtvrtletního HDP rostlo Řecko rychleji než třeba Česko. Jenomže, jednotkové náklady práce v průmyslu jsou v Řecku stále o 43 procent vyšší než v roce 2005. Pro srovnání, v Německu jsou vyšší jen o 6%, v Česku anebo třeba i v problémovém Irsku dokonce od roku 2005 klesly, respetive firmy v průmyslu nezvyšovaly mzdy více než je produktivity práce – jinak by totiž krachovaly jako ty řecké... K "restrukturalizaci": Obávám se, že to nikdo moc netuší. Slyšel jsem už kupu definic, zdánlivě jasných slovíček, jako jsou bankrot a restrukturalizace. Myslím si, že ani politici v tom nemají jasno, čekám, že někdy o nějakém víkendu nám bude oznámena definice těch slovíček podle Bruselu, a potom se uvidí, zda to trh, řecké banky a bilance Evropské centrální banky skousnou... Je to šílené, ale pravdivé...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak moc je ČR provázaná s Řeckem? Ať už exportně, nebo skrze dluhopisy u tuzemských bank? Lze nějak vyčíslit, o kolik bychom přišli jednorázově v případě jejich bankrotu?
AM
Přímo přes nakoupené dluhopisy jsme propojeni málo. Koukněte na zátěžové testy České národní banky http://www.cnb.cz/cs/financni_stabilita/zatezove_testy/ Ale jde o to, zda-li Řecko může být evropským Lehman Brothers anebo ne...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, je podle vás růst HDP nejlepším ukazatelem stavu a výkonnosti ekonomiky? Nebylo by na čase zamýšlet se nad nějakým novým nástrojem? Který by zohlednil například míru nezaměstnanosti, spokojenost a důvěru lidí, nebo třeba závislost ekonomiky na jednom segmentu průmyslu/na jednom exportním místě?
AM
Vezmu-li období před recesí 1999-2007, pak největší růst HDP v Eurozóně měly: 1. místo Irsko, 2. místo Řecko, 3. Španělsko.... http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-michl.php?itemid=13131 Věřím na jednotkové náklady práce - viz předchozí (ano šíleně dlouhá) úvaha...
Čtenářský dotaz
Vzal si svět podle vás z nedávné ekonomické krize vůbec nějaké ponaučení? Nebo zvolil strategii - pokud má někdo problém, ať se přihlásí, my mu pujčíme a jede se dál!?
AM
Skutečnost, že lidé budou chamtiví, vystrašení nebo pošetilí, lze předpokládat. V jakém to půjde pořadí, však nepředpovíte, řekl onehdá guru finančního světa Warren Buffet. Doplňuji: Krize přicházejí a odcházejí, jen člověk zůstává pořád stejný...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, měla ekonomická krize nějakou reálnou příčinu, nebo šlo jen o lavinové šíření paniky a strachu? Na začátku byla zpráva o špatných úvěrech v USA a následkem toho se pak rozšířila lavina?
AM
Kromě dluhů, dejte si do grafu třeba ceny nemovitostí v Americe nebo ve Španělsku vzhledem k příjmu domácnostem za posledních 20 let (price to income ratio)... ...škoda, že sem ten graf nemohu vložit... Ekonome, tohle je třeba zlepšit, žijeme ve světě Googlu, Applu a já sem nemohu vložit místo slov graf...
Čtenářský dotaz
Jak byste zhodnotil současnou vládu Petra Nečase - jaká jsou její nejlepší pro-růstová opatření, a jaká naopak ekonomickému růstu škodí?
AM
Nesnesitelná lehkost bytí!
Čtenářský dotaz
Zdravím vás, vnímám vás jako velkého bojovníka proti státnímu zadlužování - dovolte mi ale oponentní názor, pokud bychom se snažili dluh pouze redukovat a cílili na neustále vyrovnané rozpočty, neujel by nám "lidově řečeno vlak"? Mám tím na mysli, že pokud nebudeme mít investice na rozvoj a budeme ekonomiku tlumit škrty a vyššími daněmi, budou se ostatní země rozvíjet rychleji a z vyššího ekonomického růstu pak financovat své dluhy. Co myslíte?
AM
Banky se porvou o nové úvěry a my nebudeme závisláci na státu...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co byste mi doporučil jako řadovému spotřebiteli a zaměstanci, jak se zabezpečit proti příší případné krizi? Má lepší vyhlídky investování třeba do akcií, nebo dluhopisů, nebo je nejlepší peníze z banky vybrat a nechat je doma pod polštářem?
AM
Jděte do banky, které věříte a poraďte se - dobrý bankéř vám to ušije na míru... Věřím na to, že takhle poznáte kvalitní banku. Prostě podle toho jak to chodí na pobočce, nikoliv podle srovnávací excelovské tabulky úročení vkladu nebo hypotéky...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, změnilo se podle Vás po krizi nějakým způsobem využívání derivátů? Byl byste pro jejich striktnější používání? Například pro podmínkou, aby banky mohly sjednávat pouze deriváty v rámci zajišťovacího účetnictví?
AM
Pomůže jen to, když ty banky a státy, které byly vedeny nezodpovědnými pseudomanažery a politiky pocít ztrátu, případně zkrachují. A ty jejichž manažeři měli rozum, přežijí a inkasují úspěch, větší marži, větší podíl na trhu, případně, že bankrotáře nahradí noví, nadějnější (ať už se bavíme o firmách, bankách nebo politicích...)... Fakt mám strach z toho, když se ukáže, že investice do řeckého dluhopisu bude díky politikům životní příležitostí...
Čtenářský dotaz
Pane Michle, budete se mnou souhlasit v tom, že ekonomická krize byla dočasně zažehnána, ale jen díky státním dluhům, které půjde jen těžko nahradit? Nepřijde tedy mnohem větší krize, kdy už nebude možné vypisovat dluhopisy a pod. a kdy dojde i k neřízeným bankrotům? V případě že souhlasíte, zvládne to ještě podle vás ČR? Děkuji Pavel Šimon, Jeseník
AM
Můžeme to zvládnout, když vyrovnáme rozpočet a zemi budeme řídit přes teorii mezinárodního obchodu a konkurenceschopnost firem... Ztrátu cenové konkurenceschopnosti způsobují apreciační bubliny reálného kursu. Ty mohou být dvojího druhu: (a) Apreciační bubliny nominálního kurzu koruny (b) Růst nákladů práce převyšující produktivitu Nejlepší obrana politika proti oběma variantám je zaměřit se na nevyvážený růst produktivity práce. Tvůrce politiky by měl rozlišit produktivní sektory, které jsou vystaveny mezinárodní konkurenci (např. zpracovatelský průmysl) od méně produktivních sektorů (např. veřejné služby nebo stavebnictví). Sektorům, respektive firmám, vystaveným mezinárodní konkurenci by měl stát nechat klid na práci. V produktivních sektorech ekonomiky tlak na produktivitu práce nevyvolává úředník, ale právě mezinárodní konkurence. Naopak, síla úsilí státu by mělo být tlačit na co největší produktivitu práce ve veřejné sféře a službách – zabránění mzdové nákazy. Tam jsou důvody, proč ztrácíme konkurenceschopnost (a tudy vede také cesta k vyrovnanému státnímu rozpočtu). Proto doporučuji vládě sledovat a transparentně publikovat jednotkové náklady práce za celou ekonomiku i různé sektory... http://bit.ly/konkurenceschopnost (Kapitola 1.3)
Čtenářský dotaz
Nemáte informace o tom, jaká je situace v Řecku pro cestování? Vyplatí se tam jezdit . je tam kvůli jejich problémům spíše levněji než dříve (a než u nás), nebo naopak krize ceny šponuje vzhůru?
AM
Přece nebudete podporovat bankrotáře... Tady je kupa českých firem, které si zaslouží každou naší soukromě vynaloženou korunu více...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, přibývá lid co nesplácí půjčky, Řecko jde ke dnu, ceny ropy, energie a potravin jdou na horu. Vyhlídka není moc optimistická. U nás chybí finanční výchova (spoty v TV, kurzy atd.), stát a odbory zcela selhaly. Nechce pomoci lidem Vaše banka? Možná Vám ubude klientů, ale na druhé straně budete mít méně nesplacených úvěrů.
AM
Abych nedělal lacinou reklamu, obecně: České bankovnictví může nejlépe pomoci ekonomice tím, že bude odpovědně řízeno, bude se prát o rozumné úvěry pro lidi a firmy, ale nebude potřebovat ze statního rozpočtu ani korunu nějaké pomoci v případné další světové recese/krize... (pokud chcete přímo naší banku, pak firmám můžeme pomoci takto http://www.rb.cz/press_release/?content=2011-3-5-eib a lidem třeba takto http://www.rb.cz/attachements/pdf/informacni-servis/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2011/hypodeset.doc Díky moc za váš zájem! AM
Související